Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μπαρτσελόνα με 63-59 στη EuroLeague!

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 63-59 στο Game 5 των playoffs της EuroLeague, προκρίνοντας τον στο Final 4 στο “Παλάου Μπλαουγκράνα”!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα αναμετρηθεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης στον προημιτελικό της 24ης Μαΐου στο Βερολίνο, ενώ οι Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε θα αναμετρηθούν στον άλλο ημιτελικό.

Ο Ολυμπιακός καταγράφει την 13η συμμετοχή του σε Final 4!

Πριν από τα Game 5 της Τετάρτης (8/5), καμία φιλοξενούμενη ομάδα δεν κατάφερε να νικήσει στις 19 περιπτώσεις όπου μια σειρά κρίθηκε σε 5ο αγώνα. Αλλά, αυτή τη φορά, η Φενέρμπαχτσε και ο Ολυμπιακός έσπασαν αυτήν την κατάρα με νίκες στα Game 5!

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ αναδείχθηκε MVP του αγώνα με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ οι Σακίλ ΜακΚίσικ (12π.) και Κώστας Παπανικολάου (11π.) έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο τέλος του αγώνα.

Για τη Μπαρτσελόνα, παρότι είχε 4/26 τρίποντα, ο Νίκολας Λαπροβίτολα σημείωσε 17 πόντους και ο Άλεξ Αμπρίνες πρόσθεσε 13.

Η πορεία του αγώνα:

Μετά από ένα αργό ξεκίνημα (12-9), η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα 9 πόντων στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (18-9), ενώ κυριάρχησε ο Λαπροβίτολα.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με εξαιρετική άμυνα και με τη βοήθεια του Μιλουτίνοβ ανέβασε το σκορ στο ημίχρονο, βρισκόμενος πίσω μόλις με 2 πόντους (27-25).

Με μια σειρά 7-0 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, η Μπάρτσα αύξησε το προβάδισμά της σε 8 πόντους (38-30, από 31-30). Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με 10-2 και ισοφάρισαν στο 40-40 με ένα τρίποντο του Παπανικολάου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ (47-49 στο 35’)! Ακολούθησε συναρπαστική ανταλλαγή πόντων και ο Ολυμπιακός κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με 63-59.

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 27-25, 40-40, 59-63