Ο Ολυμπιακός κερδίζει τη Βίρτους με 74-69 με εξαιρετική άμυνα

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τις απουσίες και τα εμπόδια που έβαλε η Βίρτους Μπολόνια και πήρε σημαντική νίκη με 74-69 στην 28η αγωνιστική της EuroLeague στο ΣΕΦ.

Καταφέρνοντας να ανέβει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τη Βίρτους σε πέντε πόντους στη γενική κατάταξη. Η νίκη αυτή ήταν ιδιαίτερα σημαντική προκειμένου να διατηρηθεί η ισοβαθμία με την ιταλική ομάδα.

Ο επόμενος αγώνας με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ θα είναι κρίσιμος για το ποια ελληνική ομάδα θα έχει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αγωνίστηκε χωρίς δύο βασικούς παίκτες, ωστόσο οι υπόλοιποι παίκτες όπως ο Κώστας Παπανικολάου, ο Κάνααν και ο Φαλ έκαναν εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει το σκορ από το -12 στην πρώτη περίοδο και να κρατήσει τον αντίπαλο σε μόλις 5 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Συνολικά, η νίκη αυτή ήταν η πέμπτη σερί για τον Ολυμπιακό που κατάφερε να κρατήσει υψηλά επίπεδα άμυνας και να επικρατήσει της Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69