Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Βίρτους με σκληρή άμυνα και πήρε σημαντική νίκη 74-69

Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τα εμπόδια που του έθεσε η Βίρτους Μπολόνια και κέρδισε με 74-69 στο sold out ΣΕΦ την Πέμπτη. Αυτό το αποτέλεσμα τον ανεβάζει στην 5η θέση της βαθμολογίας της EuroLeague, με ίδιο ρεκόρ με την ιταλική ομάδα, 17-11.

Ο Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του τους Γουόκαπ και Λαρεντζάκη, ενώ ο Μήτρου-Λονγκ είχε λίγο χρόνο συμμετοχής. Ο Παπανικολάου ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ακολούθησαν ο Κάνααν με 12 και ο Φαλ με 11, ενώ η συνεισφορά του Πετρούσεβ (7 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν το κλειδί. Ο Σενγκέλια ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βίρτους με 15 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε από το -12 (34-46) που ήταν στο ημίχρονο, κερδίζοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του και κρατώντας τη Βίρτους στους 5 πόντους στη 3η περίοδο και συνολικά στους 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ο Ολυμπιακός έκανε λάθη από την αρχή του παιχνιδιού και αυτό επηρέασε την εικόνα του μέχρι το πρώτο ημίχρονο. Η Βίρτους εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων για να προηγηθεί και να διατηρήσει το προβάδισμά της.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός πλησίασε και ισοφάρισε το παιχνίδι, χάρη στην επιμονή και τις καλές επιλογές στην επίθεση. Το συνολικό του άνεση στο παιχνίδι τον οδήγησε στη νίκη και την εκκίνηση για ένα σερί από 5 συνεχόμενες νίκες.

Οι οπαδοί της ομάδας μπορούν να αισθάνονται υπερήφανοι με την απόδοση της ομάδας τους, η οποία κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι και να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69