Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις με 95-76 στο Κάουνας (φωτογραφίες)

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στη EuroLeague αυτή την Παρασκευή στο Κάουνας, κερδίζοντας τη Ζαλγκίρις με 95-76!

Ακόμη και με σημαντικές απουσίες και μετά από ένα 20ήμερο διάλειμμα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε με επιτυχία στο παιχνίδι του στη Ζαλγκίριο Αρίνα, εμφανίζοντας τη συνήθη δουλειά του, αφοσιωμένος στη λεπτομέρεια και με πολλούς παίκτες που συνεισφέρουν σε διάφορα σημεία του αγώνα, κατακτώντας μια διαφορά άνω των 20 πόντων!

Με την εξαιρετική απόδοση του Thomas Walkup (22π. με 4/7 τρίποντα) να ξεχωρίζει, έχοντας και ατομικό ρεκόρ σε πόντους με τη φανέλα του Ολυμπιακού, καθώς και καριέρας (πριν είχε 19 ως παίκτης της Ζαλγκίρις)!

Ακόμη και χωρίς τους William-Goss και Milutinov, ο Ολυμπιακός παρέμεινε οργανωμένος και προηγήθηκε με άνεση!

Ο McKissic σκόραρε 20 πόντους, με 15 από αυτούς στο δεύτερο μισό του αγώνα, ενώ ο Peters σημείωσε 16 και ο Wright 11 με σημαντική παρουσία (9π.) στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Με το ρεκόρ 16-11, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην έκτη θέση, παρακολουθώντας και τις υψηλότερες θέσεις, αφού αφήνει πίσω την Ζαλγκίρις με 11-16, παρά τις τρεις προηγούμενες νίκες της.

Αυτή ήταν η έκτη σειρά νίκη των “ερυθρόλευκων” επί της ομάδας του Κάουνας, με τη μνήμη των προηγούμενων αρνητικών αποτελεσμάτων να διαλύεται!

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους Nigel-William-Goss, Kostas-Papanikolaou, Giannoulis-Larentzakis και τον Nikola Milutinov στο Κάουνας.

Τελευταία στιγμή, ο Kostas Papanikolaou υποβλήθηκε σε ένεση για να παίξει.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Walkup κυριάρχησε, ο Fall πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό από την αρχή.

Με το τρίποντο του Peters, του μοναδικού του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε στους 7 πόντους, 15-8.

Έβανς σημείωσε 9 από τους πρώτους 11 πόντους της Ζαλγκίρις για να διατηρήσει το σκορ, αλλά η είσοδος του Λετονού Šmits προκάλεσε πρόβλημα στην ελληνική ομάδα.

Ο Šmits σκόραρε 6 πόντους σε 2,5 λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο (20-23) και έφτασε τους 15 προσωπικούς με τη β’, ισοφαρίζοντας στο 35-35.

ΜακΚισικΣτα 6,5 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Λούντζης έδωσε ανάσες στον “βιονικό” Γουόκαπ και ο ΜακΚίσικ επέστρεψε με δύναμη, βάζοντας πάλι μπροστά την ομάδα με 41-39.

Η άμυνα του Ολυμπιακού κυριάρχησε στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ενώ το τελευταίο κομμάτι αφέθηκε στα χέρια των Wakup, Papanikolaou, McKissic, καθώς η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (82-61) και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 73-95!

Ο McKissic κατέληξε να είναι ένας από τους κορυφαίους παίκτες στο δεύτερο μέρος του αγώνα (15 από τους 20 πόντους του), αποδεικνύοντας ότι μπορεί να γίνει όλο και πιο επικερδής καθώς περνάει ο χρόνος.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95