Ο Ομπράντοβιτς αναδείχθηκε νικητής στο 500ό του παιχνίδι με την Παρτιζάν να κερδίζει τη Φενέρμπαχτσε με σκορ 85-84!

Στο 500ο παιχνίδι του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη EuroLeague, η Παρτιζάν Βελιγραδίου επικράτησε 85-84 της Φενέρμπαχτσε στη Σταρκ Αρένα, σε ένα θρυλικό αγώνα που κρίθηκε στις αποφάσεις της τελευταίας στιγμής!

Η σερβική ομάδα ανέβηκε από το -14 και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με τη βοήθεια των Φρανκ Καμίνσκι (15π.), Τζέιμς Νάναλι (13π.), Άλεν Σμάιλαγκιτς (13π.) και Πι-Τζέι Ντόζιερ-Ζακ ΛεΝτέι (5 ασίστ).

Αντίθετα, η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη υπέστη την πρώτη ήττα της μετά από τέσσερις σερί νίκες, με το σκορ να παραμένει 85-84.

Οι επιδόσεις των Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (23π.-6ρ.) και του Τάιλερ Ντόρσεϊ (18π.) ξεχώρισαν για την τουρκική ομάδα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης σημείωσε 7π. και έκανε 6ρ.-1ασ.

Η Παρτιζάν παρατάχθηκε χωρίς τον Κέβιν Πάντερ και τον Μπρούνο Καμπόκλο, ενώ ο Ματέους Πονίτκα μπήκε στη 12άδα πρόσφατα και ανέλαβε το ρόλο του στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Από τη μεριά της, η Φενέρμπαχτσε δεν είχε μεταξύ άλλων τους Μάρκο Γκούντουριτς, Σερτάτς Σανλί, Νικ Καλάθη, Νταϊσόν Πιέρ και Μετετζάν Μπιρσέν.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά με την Φενέρ να προηγείται με +10, αλλά η Παρτιζάν πήρε ώθηση από το κοινό και ανέβασε την απόδοσή της.

Η διαφορά αυξήθηκε στη β’ περίοδο υπέρ της Φενέρ, ενώ ο Βούκτσεβιτς έδωσε τον καλύτερό του εαυτό με 8 γρήγορους πόντους για την Παρτιζάν.

Η ελπίδα της ανατροπής έζησε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η διαφορά μειώθηκε στους -4.

Το ματς κρίθηκε στις τελευταίες στιγμές, όταν η Παρτιζάν προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ και επικεντρώθηκε στις επιθέσεις της.

Η ομάδα είχε 52,4% στα δίποντα, 8/20 τρίποντα και 17/18 βολές, ενώ η Φενέρ είχε 60% στα δίποντα, 11/31 τρίποντα και 15/16 βολές.

Τα ριμπάουντ ήταν 30-34, οι ασίστ 20-18, τα κλεψίματα 7-3 και τα λάθη 8-12.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 47-56, 63-69, 85-84