Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Παρτιζάν με σκορ 88-72 (vid) χωρίς να δυσκολευτεί

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να κερδίσει εύκολα την Παρτιζάν Βελιγραδίου με 88-72 στην “καυτή” Štark Arena για την 19η αγωνιστική της EuroLeague.

Σημαντική ανακάλυψη του αγώνα ήταν ο νεοαποκτηθείς Φρέντι Γκιλέσπι (14π. με 7/8δ., συν 5ρ., 1ασ., 1κλ. και κανένα λάθος σε 19:00), ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 16π., ο Ρόκας Γκιεντράιτις είχε 14π.-7ρ., ο Μίλος Τεόντοσιτς 13π.-7ασ., ο Άνταμ Χάνγκα 11π. και ο Γιάγκος ντος Σάντος 10π.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πλέον έχει τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες, ανεβαίνοντας στο 8-11.

Από την πλευρά της Παρτιζάν, ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε 17π., ΠιΤζέι Ντόζιερ 12π., ο Τζέιμς Νάναλι 11π.-4ρ.-3ασ., ο Φρανκ Καμίνσκι 11π. και ο Μπρούνο Καμπόκλο 10π.-7ρ., ωστόσο δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την πρώτη φετινή ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, πέφτοντας στο 10-9.

Σχετικά με την εξέλιξη του αγώνα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχασε γρήγορα την επαφή, αφού το 27-16 μετατράπηκε σε 44-23 και 50-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (με τρίποντο από τη γωνία από τον Τεόντοσιτς).

Η διαφορά ανήλθε στους +23 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 65-48, με το τέταρτο να ανήκει στην Παρτιζάν που πλησίασε σε μονοψήφια διαφορά, αλλά χωρίς να πετύχει κάτι παραπάνω.

Λούκα Μίτροβιτς, Μάικ Τόμπι και Ντάλιμπορ Ίλιτς δεν έλαβαν μέρος για τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ απουσίαζαν οι Ζακ ΛεΝτέι, Αλέκσα Αβράμοβιτς και Ούρος Τριφούνοβιτς από την αντίπαλη ομάδα.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου επικράτησε κυρίως λόγω του 60,6% ευστοχίας στα δίποντα, 44% στα τρίποντα και 21 ασίστ, σε αντίθεση με το 53,8%, 27,3% και 11 ασίστ αντίστοιχα για την Παρτιζάν.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 50-29, 65-48, 88-72