Μακάμπι-Παναθηναϊκός 85-83: Έχασε στο τελευταίο σουτ επική ανατροπή και ματς (pics)

Την ήττα με 85-83 από τη Μακάμπι στο Βελιγράδι γνώρισε τη Μ. Τρίτη ο Παναθηναϊκός που γύρισε από το -18 για να χάσει το τελευταίο σουτ της νίκης με τον Ναν, αποτυγχάνοντας στην πρώτη απόπειρα για break.

Με τιτάνια προσπάθεια στο φινάλε έφτασε στην ισοπαλία 83-83 με 18-5 στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Μπράουν έβαλε 2 βολές για το 85-83 και στα 2,6 ο Ναν αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Οι πράσινοι δεν πήραν ποτέ προβάδισμα, είχαν τεράστιο πρόβλημα για 35 λεπτά στην άμυνά τους στη ρακέτα, όμως στο τέλος, έφεραν τα πάνω-κάτω, και λίγο έλειψε να κάνουν το break.

Με τη Μακάμπι να προηγείται με 2-1 νίκες, ο επόμενος αγώνας, πάλι στο Βελοιγράδι τη Μ. Πέμπτη είναι ο πρώτος “τελικός” για τον Παναθηναϊκό!

Ο Κέντρικ Ναν πέτυχε 25 πόντους, 13 στο τελευταίο δεκάλεπτο, 17 συνολικά στο β΄μέρος, ο Παπαπέτρου ήταν πάλι εντυπωσιακός, με νέο, bak to back ατομικό φετινό ρεκόρ με 17 πόντους κι ο Ματίας Λεσόρ πέτυχε 14 πόντους.

Άποντος έμεινε ο Σλούκας μετά τη μεγαλειώδη του εμφάνιση στο Game 2, ο Παναθηναϊκός δεν πήρε κάτι από τον Γκριγκόνις, ο Βιλντόσα είχε 3/4 τρίποντα κι ο Μήτογλου 10 πόντους.

Ο Τζος Νίμπο ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του, με 22 πόντους για τη Μακάμπι, σε δείγμα της αδυναμίας της άμυνας του Παναθηναϊκού να προστατέψει τη ρακέτα του.

Στους 16 έφτασε ο Λορένζο Μπράουν (με 12 στο τελευταίο 10άλεπτο0 και τους 15 ο Μπόνζι Κόλσον.

H εξέλιξη του αγώνα:

Με πολύ περισσότερο ενθουσιασμό κι αποφασιστικότητα μπήκαν στο παρκέ της Χάλα Πιονίρ οι παίκτες του Όντεντ Κάτας. Λίγο η εκτός έδρας νίκη της προηγούμενης εβδομάδας, λίγο περισσότερο η συμπαράσταση από περίπου 1.000 φίλους τους, τους έδωσε την ενέργεια.

Ο Κόλσον πέτυχε τους 5 πρώτους πόντους του αγώνα στα 43 δεύτερα από το τζάμπο, σημείο που ο Αταμάν άλλαξε αμέσως τον Γκριγκόνις με τον Παπαπέτρου. Η Μακάμπι έφτασε στο 11-4, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειχνε να αφυπνίζεται.

Μείωσε 13-11, αλλά στα 3:50 που απέμεναν για το πρώτο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί έκαναν 10-0 για το 23-11.

Λούκα Βιλντόσα 1

Ο Αταμάν ανακάτεψε γρήγορα και πολύ την “τράπουλα” με χρόνο στον Μπαλτσερόφσκι, στον Βιλντόσα, και με τον Παπαπέτρου να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις, η ελληνική ομάδα άρχισε να συνέρχεται.

Περιόρισε τα λάθη και με 2ο τρίποντο του Αργεντινού μείωσε 36-29 στα 3:30 για την ανάπαυλα.

Το πολύ ψηλό σχήμα της Μακάμπι όμως, έκανε τη διαφορά στο τέλος. Με 1:47 η Μακάμπι πήγε στο +15 44-29 σαρώνοντας τη ρακέτα των “πράσινων”. Τουλάχιστον στο φινάλε ο Παναθηναϊκός μείωσε λίγο τη διαφορά, 46-37 με τον Κέντρικ Ναν να σημειώνει 8 πόντους στο β’ δεκάλεπτο και τον Μήτογλου να βάζει ένα σημαντικό τρίποντο.

Μακάμπι Παναθηναϊκός e1714503104829

Ο Παναθηναϊκός είχε 5/9 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο, μετά τα 0/4 της Α’ περιόδου.

Το δεύτερο καλό νέο στο πρώτο μισό, ήταν τα 4 φάουλ του Γουέμπ, ενός επιδραστικού παίκτη, με ρόλο, ενέργεια, καλό σουτ.

Το πρόβλημα, όμως του Παναθηναϊκού να αμυνθεί σωστά στη ρακέτα του, έμοιαζε άλυτο. Η ομάδα του Κάτας έκανε θραύση, άρχισε με 11-2 τη Γ’ περίοδο κι έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους 18 πόντους με 57-39.

Ειδικά ο Νίμπο έκανε μεγάλη ζημιά κι άρχισε να πλησιάζει στο ρεκόρ σεζόν του στη EuroLeague έχοντας 16 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.