Η Βιλερμπάν επικράτησε της Άλμπα στη Euroleague με εντυπωσιακή εμφάνιση του Λουβαβού-Καμπαρό

Η Βιλερμπάν, με επιθετικό πνεύμα και ηγέτη τον Τιμοθέι Λουβαβού-Καμπαρό, επικράτησε με 73-68 της Άλμπα στο Βερολίνο, στην 8η αγωνιστική της Euroleague.

Με αυτή τη νίκη, η Βιλερμπάν ανέβηκε σε ρεκόρ 2-6, ενώ η Άλμπα παρέμεινε στη μία νίκη και έχει πλέον 7 ήττες.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα

Η Βιλερμπάν επικράτησε στο Βερολίνο με σκορ 8-21 στα πρώτα λεπτά και τελικό σκορ 13-28 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Γάλλοι παραμέρισαν τους Γερμανούς με τον Πάρις Λι και τον Νάντο Ντε Κολό να ξεχωρίζουν, ενώ ο Γιουσούφα Φαλ κυρίαρχε στο καλάθι.

Η Άλμπα προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Γκαμπριέλε Προτσίντα να πραγματοποιεί εντυπωσιακό κάρφωμα 360 μοιρών και να μειώνει τη διαφορά με τη βοήθεια των παικτών της.

Στο δεύτερο μισάωρο, η Άλμπα έφερε το παιχνίδι σε απόσταση ενός σουτ (55-53), όμως η Βιλερμπάν διατήρησε τον έλεγχο και επικράτησε με 73-68.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Φούφης, Μπάλακ.

Τελικά σκορ ανά δεκάλεπτο: 13-28, 35-43, 55-53, 68-73.