Η ομάδα του Ολυμπιακού επικράτησε της Ζαλγκίρις με 89-72 κάνοντας τρίτη συνεχή νίκη, με εξαιρετικές επιδόσεις των Κάνααν και Πίτερς

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη EuroLeague επικρατώντας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-72, στην 10η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, στην γεμάτη ΣΕΦ. Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβηκαν στο 6-4, ενώ η Ζαλγκίρις έπεσε στο 4-6.

Η ομάδα του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 επιτυχημένα τρίποντα σε 29 προσπάθειες, αρχικά με μόλις 1 επιτυχημένο σε 7 προσπάθειες. Επιπλέον, σημείωσαν 23 ασίστ σε μόλις 6 λάθη!

Ο Αϊζάια Κάνααν έκανε ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague με 25 πόντους, είχε εξαιρετική επίδοση και ο Άλεκ Πίτερς (22 πόντοι). Επιπλέον, καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Τόμας Γουόκαπ (14π.) και Ίγκνας Μπραζντέικις (9π.), ενώ ο Nikola Milutinov επέστρεψε στη δράση (6π.).

Ο κορυφαίος για την ομάδα του Κάζις Μακσβίτις ήταν ο Κίναν Έβανς με 21 πόντους.

Ο μεταξύ των ομάδων αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους “ερυθρόλευκους” να πηγαίνουν για πρώτη φορά στη νίκη τους.

Ο Ολυμπιακός παίζει στο Μονακό στις 30/11, πρίν υποδεχτεί στο ΣΕΦ την αήττητη Ρεάλ Μαδρίτης στις 5 Δεκεμβρίου.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε ισόπαλο (19-19), ενώ η Ζαλγκίρις είχε προηγηθεί με 10-14 στο 7ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο 2ο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 42-27 και καταγράφηκε ένα σερί 14-0 προτού τελειώσει το ημίχρονο (43-31).

Γουόκαπ, Κάνααν και Πίτερς είχαν εξαιρετική απόδοση στην επίθεση, ενώ η άμυνα των “ερυθρολεύκων” ήταν σταθερά καλή, “εξαφανίζοντας” τον Κίναν Έβανς (1/5 σουτ).

Ο Κίναν Έβανς απέδειξε την αντοχή του ανεβάζοντας τους πόντους του σε 16, όμως ο Κάνααν κατόρθωσε να φτάσει τους 22 πόντους και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 20 πόντους (69-49) προτού τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο (69-52).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να κατακτήσουν ακόμη μία σημαντική νίκη.

Οι δεκάμετρα ήταν: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72.