Η Μονακό κερδίζει τον Ολυμπιακό με 85-77: Ο Τζέιμς πρωταγωνιστεί στο τέλος!

Ο Μάικ Τζέιμς παίρνει το πρωταγωνιστικό ρόλο στα τελευταία 2 λεπτά καθώς η Μονακό κερδίζει με σκορ 85-77 τον Ολυμπιακό στο πριγκιπάτο, για την 11η αγωνιστική της Euroleague!

Πλέον, οι Μονεγάσκοι έχουν ρεκόρ νίκες-ήττες 7-4, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 6 νίκες και 5 ήττες.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Στις αρχικές φάσεις του παιχνιδιού, η αντιπαράθεση ήταν ισορροπημένη (10-10 στο 5′ και 15-15 στο 7′) με τον Αϊζάια Κάνααν και τον Μουστάφα Φαλ να σκοράρουν για την ελληνική ομάδα έναντι του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Τα καλάθια των Οκόμπο και Τζέιμς βοήθησαν τη Μονακό να τελειώσει το πρώτο 10λεπτο με προβάδισμα +5 (22-17 στο 10′).

Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική επίθεση άνοιξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (27-18 στο 12.30”), πριν ο Αϊζάια Κάνααν αρχίσει να ξεσηκώνει τον Ολυμπιακό φέρνοντάς τον στο -4 (34-30 στο 16′), με τον αμερικανό φώργουορντ να έχει 17 πόντους και 4 επιτυχημένα τρίποντα!

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στη συνέχεια, και με τον Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος επέστρεψε στο παρκέ μετά από 55 ημέρες, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο προβάδισμα (38-39 στο 20′).

Οι Διαιτητές: Περούγκα, Παστούσιακ, Σούκις.

Τα Δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77.