Η Φενέρμπαχτσε κερδίζει τη Ρεάλ με buzzer beater του Μαντάρ στην παράταση του αγώνα, με σκορ 100-99! (βίντεο)

Με το buzzer-beater του Γιαμ Μαντάρ στα 0’6” της παράτασης, η Φενέρμπαχτσε έφερε τέλος στο νικηφόρο σερί της Ρεάλ Μαδρίτης (σκορ 100-99) στον μέχρι τώρα αγώνα της χρονιάς στη EuroLeague!

Ο Δημήτρης Ιτούδης δεν μπορούσε να κρύψει τα έντονα συναισθήματά του μετά από την αναμέτρηση, η οποία έλαβε χώρα στο γεμάτο (sold out) Ülker Sports Arena!

Ο Φακούντο Καμπάτσο έκανε 33 πόντους με 11/11 δίποντα, 2/10 τρίποντα (ξεκίνησε με 2/2 πριν αστοχήσει σε 8 συνεχόμενα σουτ), 5/5 βολές και 7 ασίστ, αλλά έκανε το μοιραίο λάθος (το 5ο) στην τελευταία φάση του αγώνα, με συνέπεια η Ρεάλ να υποστεί την πρώτη της ήττα στη φετινή διοργάνωση (10-1).

Ο Γιαμ Μαντάρ έκλεψε την παράσταση από τον Αργεντίνο, αφού με τους πόντους που σκόραρε τερμάτισε το αρνητικό (4 συνεχόμενες ήττες) της Φενέρ, η οποία ανέβηκε στο 6-5.

Πλην του Ισραηλινού πρωταγωνιστή με 17 πόντους (ρεκόρ καριέρας), ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε 21π.-5ασ., ο Σκότι Γουίλμπεκιν (19π.-5ρ.) και ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβιτς (16π.-7ρ.).

Ο Νικ Καλάθης είχε 13 πόντους (3/3δ., 2/4τρ., 1/2β.)-1 ριμπάουντ-1 ασίστ-3 λάθη σε 20:42, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ 2 πόντους (0/1δ., 2/2β.)-1 ριμπάουντ-1 ασίστ-3 λάθη σε 17:44 και ο Γιώργος Παπαγιάννης αστόχησε σε όλα τα τρίποντα που προσπάθησε και κατέγραψε 1 κλεψιμο σε 11:26.

Ο Γκάμπριελ Ντεκ (14π.-8ρ.), Σέρχιο Γιουλ (14π.), Βενσάν Πουαριέ (11π.-8ρ.) και Ντζάναν Μούσα (11π.) είχαν επίσης καλή απόδοση για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Πιέρ επέστρεψε από τον τραυματισμό του και επιλέχθηκε στην αρχική πεντάδα από τον Ιτούδη για την 100ή του συμμετοχή στη EuroLeague, ενώ στον αντίποδα, ο Γιουλ ξεκίνησε για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν.

Ο Καμπάτσο σκόραρε 11 από τους 17 πρώτους πόντους της Ρεάλ σε λιγότερο από 05:37 και τους 16 από τους 29 της πρώτης περιόδου με 7/7 σουτ!

Νωρίτερα, ο Καλάθης έγινε ο 15ος σκόρερ στην ιστορία της EuroLeague, ξεπερνώντας τους Αλεξέι Σβεντ και Βασίλιε Μίτσιτς.

Τα ριμπάουντ της πρώτης περιόδου ήταν 3-12, ενώ η Ρεάλ έφτασε μέχρι και το +13 και τους 29 πόντους στο ενεργητικό της, καταγράφοντας 5 λάθη και καμία εκτελεσμένη βολή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ αντέδρασε και μείωσε σε 33-35, ωστόσο η ομάδα του Ματέο δεν πανικοβλήθηκε από τα πολλά της λάθη και με σερί 7-0, διατήρησε την ταμπέλα του οδηγού.

Η τρίτη περίοδος έφερε για λίγα δευτερόλεπτα διψήφια διαφορά υπέρ της Ρεάλ, σε αντίθεση με την τελευταία περίοδο όπου η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους.

Ωστόσο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά. Ο Γουίλμπεκιν επέδειξε αίσθηση του ρυθμού στα τελευταία δέκα λεπτά και οδήγησε τη Φενέρ σε ένα -1 σκορ με αρκετό χρόνο στο ρολόι. Με ένα εμφατικό 16-5 οι γηπεδούχοι επανήλθαν και παρατέιναν τον θρίλερ.

Στα 33’4” ο Καμπάτσο σημείωσε το 82-85 με λέι-απ, στα 27’4” ο Καλάθης μείωσε σε 84-85, στα 15’1” ο Καμπάτσο έβαλε το 84-87 με 2/2 βολές και στα 10’8” ο Γουίλμπεκιν ισοφάρισε 87-87 με τρίποντο, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Η νέα της δέκα λεπτά ξεκίνησε με την επίτευξη του πρώτου τρίποντου για του Γιουλ στην EuroLeague, ανοίγοντας το σκορ. Ωστόσο, στο τέλος δεν ανταμείφθηκε η εντυπωσιακή αυτή εμφάνιση.

Στο 01:55 η Φενέρ έφτασε για πρώτη φορά στη διάρκεια του αγώνα στο 94-92, πριν ο Καμπάτσο απαντήσει αμέσως (94-94). Στη συνέχεια, ο Αργεντινός παίκτης έκανε μια εξαιρετική ασίστ με λόμπα προς τον Πουαριέ που τελείωσε με κάρφωμα (94-96). Ακολούθησε air-ball από τον Καμπάτσο, ωστόσο ο Πουαριέ βρέθηκε κάτω από τη ρακέτα και σκόραρε το 94-98. Πολλοί πίστεψαν ότι ο αγώνας είχε ολοκληρωθεί. Κρίμα…

Στα 10’6” ο Μότλεϊ μείωσε το σκορ σε 96-98 με 2/2 βολές. Στα 9’4” ο Χεζόνια πέτυχε 1/2 βολές και αύξησε τη διαφορά στο 96-99. Στα 6’9” ο Γκούντουριτς