Η Μπασκόνια νίκησε τη Μακάμπι 92-82 με τον Ρογκαβόπουλο (vids & pics)

Η Μπασκόνια επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 92-82 στο παιχνίδι που έγινε στη Βιτόρια την Πέμπτη το βράδυ, κάνοντας διπλό κέρδος και αποκτώντας ισοβαθμία με την αντίπαλό της.

Με αυτή τη νίκη, η Μπασκόνια αντιστάθμισε την προηγούμενη ήττα της από το Βελιγράδι με 89-81 στην 15η αγωνιστική της EuroLeague, καθιστώντας την ισότιμη με το ρεκόρ της Μακάμπι στους 13-12.

Οι πρωταγωνιστές της Μπασκόνια ήταν οι Μάρκους Χάουαρντ (26π, με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο), Τσίμα Μονέκε, Μάικ Κότσαρ (10π, 9 ριμπ.), Βάνια Μαρίνκοβιτς (14π) και Νίκος Ρογκαβόπουλος (13π, όλοι στο δεύτερο ημίχρονο και στη δεύτερη καλύτερη φετινή του εμφάνιση) που ξεκίνησε για πρώτη φορά φέτος στην πεντάδα της Μπασκόνια.

Από την πλευρά της, η Μακάμπι είχε τον Γουέιντ Μπάλντγουιν να σημειώνει 25 πόντους, εκ των οποίων 19 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο παιχνίδι, οι Βάσκοι κυριαρχούσαν τόσο στις επιθέσεις τρίποντου όσο και στις επιθέσεις στη ρακέτα με τους Μονέκε και Κότσαρ. Από την άλλη, η Μακάμπι δεν μπορούσε να προστατεύσει επαρκώς τη δική της ρακέτα.

Η Μπασκόνια κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 54-47 μετά το πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια καθορίστηκε από τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, που με τα δύο σερί τρίποντά του κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους 19 πόντους.

Παρ’ όλα αυτά, η Μακάμπι κατάφερε να μειώσει το μειονέκτημά της στους 10 πόντους, αλλά οι προσπάθειες τους ήταν ανεπαρκείς.

Το παιχνίδι κλείθηκε με σκορ 92-82 υπέρ της Μπασκόνια, με την Μακάμπι να παλεύει να ανατρέψει το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 54-47, 73-63, 92-82.