Φιλικό Ολυμπιακός-Αρμάνι: Η αναμέτρηση που έληξε με σκορ 60-57 (φωτογραφίες)

Στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ, διεξήχθη ένα φιλικό παιχνίδι διάρκειας τριών δεκαλέπτων ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Αρμάνι Μιλάνο, προετοιμασίας για τον αγώνα της Κυριακής με την παρουσία του Βασίλη Σπανούλη. Το τελικό σκορ ήταν 60-57 υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν την αγωνιστική τους κατάσταση σε έναν αγώνα τριών δεκαλέπτων, όπου το σκορ μηδενιζόταν στο τέλος κάθε δεκαλέπτου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, Ολυμπιακός και Αρμάνι ισοφάρισαν με σκορ 20-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα ήρθε σε προϊστορία με 22-19, ενώ και στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πάλι ισόπαλες με 18-18.

Στον αγώνα αυτό, οι Σακίλ ΜακΚίσικ και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος ήταν εκτός για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ αγωνίστηκαν κανονικά οι Άλεκ Πίτερς και Τζορτζ Πάπας που τραυματίστηκαν στο προηγούμενο φιλικό με τον Προμηθέα στην Πάτρα.

Επίσης, ο Nikola Milutinov δεν αγωνίστηκε αφού εξακολουθεί να έχει άδεια μετά την συμμετοχή του στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου με την εθνική ομάδα της Σερβίας.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, είχε στη διάθεσή του τους διεθνείς παίκτες που είχαν συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Κύπελλο, όπως οι Κώστας Παπανικολάου, Τόμας Γουόκαπ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Μιχάλης Λούντζης και Μουστάφα Φαλ.

Από την πλευρά της Αρμάνι, ο Ettore Messina δεν είχε στη διάθεσή του τους διεθνείς παίκτες Nicolo Melli, Stefano Tonut, Jeff Brooks, Maodo Lo, Johannes Voigtmann και τους τραυματίες Bill Baron και Diego Flaccadori.