Εφές-Αρμάνι 79-73: Με 30-7 στο 3ο δεκάλεπτο στο ντεμπούτο του Μιγιάτοβιτς! (vid)

Η Εφές (10-15) κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο (10-15) με 79-73, με εντυπωσιακό 30-7 σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, στην 25η αγωνιστική της EuroLeague που διεξήχθη στο Σινάν Ερντέμ.

Η πρώτη νίκη ως προπονητής της Εφές πανηγύρισε ο Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς, στον πρώτο του αγώνα αντικαθιστώντας τον Ερντέμ Τζαν.

Στον πρώτο γύρο, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα είχε κερδίσει την Εφές με 92-76, έχοντας έτσι πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (15-15), η Αρμάνι προηγήθηκε με 25-38 (16′), και στο ημίχρονο με 34-43, με τον Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ να έχει 12 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Με εντυπωσιακό 30-7 σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εφές ανατρέπει το αποτέλεσμα από -13 (25-38) σε +14 (64-50), μετρώντας 39 πόντους και δεχόμενη μόλις 12 σε 14 λεπτά.

Η Αρμάνι ισοφάρισε 71-71 στο 37′, δημιουργώντας ένα θρίλερ, αλλά ο Γουίλ Κλάιμπερν εμφανίστηκε και με δύο σερί τρίποντα έδωσε τη νίκη στην Εφές (79-73).

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σέιν Λάρκιν (19π., 6ασ., 4ρ.) και Τίμπορ Πλάις (17π., 6ρ.).

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Σαβόν Σιλντς (17π., 7ρ., 4ασ.), Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ (16π.), Γιοχάνες Φόιγκτμαν (16π., 5ρ.), ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς έμεινε στους 6 πόντους.

Η Εφές αγωνίστηκε χωρίς τους Μάικ Ντάουμ, Ντάνιελ Οτούρου, Τζούστους Χόλατζ, Ντόγους Οζντεμίρογλου και Ερκάν Γιλμάζ, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο δεν είχε τον Μπίλι Μπάρον.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-43, 64-50, 79-73.