Νίκη του Παναθηναϊκού στη EuroLeague: 89-81 επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία (pics)

Την πέμπτη ομάδα του σερί τριών αγώνων πέτυχε ο Παναθηναϊκός στη EuroLeague, με τον Κώστα Σλούκα (18π., 12 ασ.) και τον Ντίνο Μήτογλου (16π., 11 ριμπ.) να έχουν εξαιρετική απόδοση στην LDLC Arena.

Κορυφαίος των πόντων ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 19 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Κώστα Αντετοκούνμπο, ιδίως στην άμυνα, που τόσο χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός.

Η Βιλερμπάν έπεσε στο 2-12 ρεκόρ, με 0-7 εντός έδρας!

Εξέλιξη του αγώνα:

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο παίκτης που έβαλε τον Παναθηναϊκό στον επιθετικό ρυθμό στην LDLC Arena, ποντάροντας στην ποιότητα των συμπαικτών του.

Ο αρχηγός των “πράσινων” εκτός από οργανωτής, ήταν και πρώτος σκόρερ της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, μαζί με τον Μήτογλου έβαλαν το “τρένο στις ράγες” για το προβάδισμα, 24-21.

allstarbasket.gr

Αν και είχε πάλι περισσότερα λάθη και λιγότερα επιθετικά ριμπάουντ από τον αντίπαλο, η ομάδα του Αταμάν έδειχνε να έχει την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση.

Η Ερνάνγκόμεθ έκανε ένα μεγάλο φινίρισμα και έδειχνε να δίνει λύσεις σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού.

Η μέγιστη διαφορά στο ημίχρονο, ήρθε με το +16, 41-25, αλλά με αιχμή τον Καμπαρό και τις αργές επιστροφές των παικτών του Αταμάν, οι Γάλλοι ανέκαμψαν.

Ήταν προφανές ότι ο Παναθηναϊκός έπρεπε να ελέγξει τον ρυθμό του και να μην τον αφήσει σε υψηλή ταχύτητα, επειδή ήταν επιθετικά σε καλή βραδιά, αλλά αμυντικά δεν ήταν τόσο γρήγορος και αποτελεσματικός.

Η συνέπεια του στο μακρινό σουτ κράτησε τα κεκτημένα, όμως το σκορ της τρίτης περιόδου, 60-64 για τον Παναθηναϊκό, δεν πρόσφερε ασφάλεια κι αναδείκνυε την αμυντική αδυναμία, αφού δέχτηκε 24 πόντους σε αυτήν την περίοδο.

Ο Εγκμπόνου έγινε παράγοντας του αγώνα με δύο απανωτά goal foul, ένα εκ των οποίων το 4ο του Λεσόρ, κι αίφνης, ο αγώνας έγινε ντέρμπι.

Με δύο βολές του Τζάκσον η Βιλερμπάν ισοφάρισε 69-69, δείχνοντας ότι έχει αποκτήσει το πάνω χέρι.

Η είσοδος του Κώστα Αντετοκούνμπο άλλαξε την κατάσταση, έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό, που βρήκε αντίδραση, ενώ ο Γκριγκόνις έβαλε ένα τρίποντο μετά από 5 άστοχα της ομάδας του για την “ανάσα” του +4, 76-72, μετά από ένα τόσο δύσκολο διάστημα στην τελευταία περίοδο.

Πάλι το ίδιο δίδυμο, Κώστας Αντετοκούνμπο και Μάριους Γκριγκόνις, ο πρώτος με δύο επικά block, ο δεύτερος με τρίποντο, έδωσαν την ανάσα και το τρίποντο του Μήτογλου για το 84-76 με λιγότερο από 2 λεπτά στο χρονόμετρο, δείχνοντας με πόνο ότι θα μπορούσε να έχει με λίγη περισσότερη προσπάθεια στην πίσω πλευρά του γηπέδου.

Με 1:12 για τη λήξη και το σκορ στο 78-84, ο Αντετοκούνμπο κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ του Καμπαρό, το 5ο προσωπικό του κορυφαίου της Βιλερμπάν, με 17 πόντους, σε άστοχη επίθεση του Παναθηναϊκού στη φάση που “τελείωσε” το παιχνίδι.

Ακόμα κι αν έχασε 5 βολές, ο Κώστας αποδείχθηκε υπερπολύτιμος στα “μικρά” του παιχνίδια που το έκριναν.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη, με 89-81, τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη και έφτασε στο 7-7 ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89

Βιλερμπάν (Ποτσέκο): Σκοτ 6 (2), Λι 7 (1), Καουντί 2, Λοβέρν 10, Καμπαρό 17, Τζάκσον 6 (2), Εγκμπουνού 9, Φαλ 13, Λαίτι 5 (1), Εντιαγιέ, Γιάκοβ.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 3 (1), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 18 (3), Γκραντ 1, Ναν 13 (3), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο 2, Γκριγόνις 19 (5), Μήτογλου 16 (2), Ερνάνγκομεθ 3 (1), Μαντζούκας.