Μπάσκετ: Παρτιζάν-Παναθηναϊκός 92-87 – Ήττα στην παράταση!

Ο Παναθηναϊκός, παρότι προηγήθηκε με 71-78 στο 38ο λεπτό, οδηγήθηκε στην παράταση από τον Πάντερ με 7 πόντους, και η Παρτιζάν κατάφερε να επικρατήσει με 92-87 στην γεμάτη Stark Arena, στην 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία για ένα σπουδαίο “διπλό”, έπεσε στο 6-5 μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός έχασε για τρίτη φορά φέτος στην παράταση, μετά τους αγώνες του ΟΑΚΑ κόντρα σε Ολυμπιακό και Μακάμπι!

Η Παρτιζάν Βελιγραδίου του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 5-6.

Κέντρικ Ναν (19π., 5ρ.), Ματίας Λεσόρ (16π., 6ρ.), Τζέριαν Γκραντ (14π., 5ασ.), Ντίνος Μήτογλου (13π., 7ρ., 4κλεψ., 2κοψ.), Μάριους Γκριγκόνις (12π., 4ασ.) ξεχώρισαν για τους “πράσινους” που είχαν τις γνωστές απουσίες των Χουάντσο Ερνανγκόμεθ-Ιωάννη Παπαπέτρου.

Ο Ζακ ΛεΝτέι (23π., 5ρ., 2ασ.) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Πι Τζέι Ντοζίερ (16π., 7ρ., 4ασ., 3κλεψ.), Κέβιν Πάντερ (13π., τους 7 τελευταίους της κανονικής διάρκειας) και Μπρούνο Καμπόκλο (12π., 5ρ.).

Εκτός από τον καθοριστικό Πάντερ, επέστρεψε στη δράση και ο Αλέκσα Αβράμοβιτς (5π.), ενώ εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Τριφούνοβιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα και με κορυφαίους τους Μπαλτσερόφσκι, Γκριγκόνις, Γκραντ προηγήθηκε με 24-32 στο 15′.

Η Παρτιζάν αντέδρασε εντυπωσιακά στο τελευταίο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους 15-4 προηγήθηκε με 39-36, λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 6 πόντους (48-42 στο 24′), αφού ο Παναθηναϊκός είχε βγει εκτός ρυθμού (2/11 τρίποντα).

Μετά το τάιμ άουτ του Αταμάν, οι “πράσινοι” βρήκαν επιθετικές λύσεις από τους Γκραντ-Λεσόρ-Ναν-Μήτογλου και πήραν ξανά το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (54-56).

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο και ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (54-64 στο 33′), κάνοντας ένα σερί 0-10!

Η Παρτιζάν απάντησε με ένα σερί 5-0 (59-64), όμως ο Ναν είχε βρει ρυθμό και οι “πράσινοι” πήραν ξανά διψήφια διαφορά (63-73 στο 36′).

Με ένα επιμέρους 8-2, οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά (71-75 στο 38′), ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο (71-78), όμως ο Πάντερ έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους και ισοφάρισε (78-78 στα 34”).

Ο Γκραντ αστόχησε, αλλά μετά έκλεψε την μπάλα και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση!

Με την ψυχολογία υπέρ της στο ξεκίνημα του επιπλέον πεντάλεπτου, η Παρτιζάν ξέφυγε με 88-80.

Ο Ναν μείωσε με τρίποντο (88-83), ο Λεσόρ έβαλε 1/2 βολές (88-84), οι “πράσινοι” έκλεψαν την μπάλα και ο Σλούκας με 1/2 βολές μείωσε στο τρίποντο (88-85).

Ο ΛεΝτέι κάρφωσε (90-85), ο Σλούκας μείωσε ξανά (90-87), όμως ο Πάντερ με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη της Παρτιζάν (92-87).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78 (κ.α.), 92-87 (παρ.)