Άρχισε καλά αλλά έχασε ο Ολυμπιακός από τη Μπασκόνια με 75-74

Με ένα καλάθι του Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ μόλις 0,7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Μπασκόνια κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό με 75-74 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Και ο Ολυμπιακός και η Μπασκόνια έχουν πλέον ρεκόρ 3-4.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ικανοποιητική αρχή (13-2) αλλά βρέθηκαν στη δυσχερή θέση του -18 (32-50, 43-61). Παρόλα αυτά, κατάφεραν να επανέλθουν και να πάρουν το προβάδισμα και πάλι (74-73), αλλά ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ τους στέρησε τη νίκη στο τέλος.

Δείτε το καλάθι της νίκης εδώ:

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα λόγω των τραυματιών του, όπως του Λουκ Σίκμα, του Σακίλ ΜακΚίσικ και του επιστρέφοντα Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο οποίος αγωνίστηκε μόνο για 3 λεπτά. Η ομάδα του νίκησε σε παρουσία 10 παικτών, μιας και απουσίαζαν οι Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ και Μάνιον.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέλεξαν να εμπιστευτούν κυρίως στους παίκτες τους Κάνααν (23π. με 5/8 τρίποντα), Πίτερς (22π., 8ρ.) και Φαλ (10π., 7ασ., 7ρ., 3κοψ. σε 37 λεπτά).

Από την πλευρά των νικητών, οι κορυφαίοι ήταν ο Μονέκε (20π.) και Σεντεκέρσκις (12π., 13ρ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν και οι Χάουαρντ (11π.) και Μαρίνκοβιτς (10π.).

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με 13-2 μόλις πριν το τέλος του πρώτου πεντάλεπτου. Αλλά η Μπασκόνια, μετά το τάιμ άουτ του Ιβάνοβιτς, ανέβηκε αμυντικά και κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 26-20, με τον Πίτερς να έχει ήδη 12 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Ακολούθησε μια σειρά από τρίποντα του Μαρίνκοβιτς και καλάθι του Σεντεκέρσκις που βοήθησαν την Μπασκόνια να προηγηθεί με 26-28, με σερί 0-12, από το 26-16. Τα πάντα άλλαξαν όταν οι Βάσκοι έφτασαν τα 32-50, 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 35-50 με τρίποντο του Παπανικολάου. Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 9-30.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κάνααν σκοράρει δύο συνεχόμενα τρίποντα (41-53), αλλά αμέσως απάντησε ο Μονέκε με 43-61!

Ο Γουόκαπ φτάνει τα 4 φάουλ, αλλά ο Ολυμπιακός μειώνει σε 53-61 (36᾽), με σερί 10-0, κυρίως χάρη στους καυτούς Κάνααν και Πίτερς.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους 25-17 και με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να μειώσει τη διαφορά στους 7 πόντους (60-67).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά και το τελευταίο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα σερί 6-0 και πλησιάζοντας στον ένα πόντο (66-67 στο 32᾽), αλλά στη συνέχεια κόλλησαν επιθετικά για ένα πεντάλεπτο (66-71 στο 37᾽).

Ο Λαρεντζάκης μείωσε με τρίποντο σε 69-71 και ο Πίτερς με νέο τρίποντο (72-71) έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά από τις αρχές της δεύτερης περιόδου!

Ο Μονέκε έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Βάσκους 1’07” πριν το τέλος (72-73), αλλά ο Λαρεντζάκης είχε 2/2 βολές στα 10.6” (74-73), αλλά τελικά ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ έστειλε τον Ολυμπιακό με buzzer-beater καλάθι του στην ήττα (74-75), αφού ο Φαλ δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75.