Αποτελέσματα Αναγνωστικότητας (ANGT): Μπανταλόνα νικητής επί Ολυμπιακού με 70-69 με 9 σερί πόντους στο φινάλε

Η ομάδα των εφήβων του Ολυμπιακού ηττήθηκε για δεύτερη φορά στο τουρνουά ANGT του Παρισιού, με σκορ 70-69 υπέρ της Μπανταλόνα.

Παρόλο που η ομάδα του Ολυμπιακού ήταν μπροστά με 69-61 με τέσσερα λεπτά για το τέλος, δέχτηκε μια σειρά από 9 συνεχόμενους πόντους, με τον καθοριστικό πόντο στο φινάλε να προέρχεται από το drive του Ντομίνγκεζ για το 69-70 στο 77′.

Ο Βενιαμίν Αμπόσι δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού που θα του έδινε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Αναστάσης Ροζακέας με 16 πόντους, ενώ ο Στέφανος Σπάρταλης σημείωσε 11 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Άλλοι 13 πόντους πέτυχε ο Κούρο Σεγούρα και 10 ο Αμπόσι.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε εξαιρετική εμφάνιση και κράτησε τον έλεγχο του αγώνα για το μεγαλύτερο μέρος του, από τη δεύτερη περίοδο και μετά.

Δείτε το τρίποντο του Σαπλαούρα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου που έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό:

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 39-36, 57-52, 69-70

Η ατυχής εξέλιξη στο τέλος δεν επέτρεψε στην ομάδα να κερδίσει το παιχνίδι.

Νωρίτερα σήμερα στο Παρίσι, ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί με 60-87 από το ANGT του Παρισιού, ενώ η Μπανταλόνα είχε επικρατήσει 98-67 επί της Παρί.

Αύριο Σάββατο, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Παρί στις 16:45 στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου.

Ανάλογα με τη θέση που θα καταλάβει στον ομίλο, την Κυριακή θα δώσει τον αγώνα για την τελική κατάταξη με την ομάδα που θα τερματίσει στην ίδια θέση από τον άλλο όμιλο (INSEP, Παναθηναϊκός, Γκραν Κανάρια, Μονακό).