Παναθηναϊκός επικράτησε του Προμηθέα με 69-54 και παρέμεινε αήττητος

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Προμηθέα Πάτρας με 69-54 στο κατάμεστο “Δ. Τόφαλος”, στο τελευταίο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, διατηρώντας το αήττητο ρεκόρ του στο 11-0.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Εργίν Αταμάν παρέμεινε μόνη πρώτη, ενώ η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρίσκεται τρίτη.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε μεγάλη ένταση στο παιχνίδι λόγω της κούρασης από τα δύο προηγούμενα παιχνίδια στη EuroLeague, αλλά κατάφερε να φτάσει σε μία ακόμα νίκη.

Οι κορυφαίοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Κέντρικ Ναν (15π.), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (13π.), Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (12π.) και Κώστας Αντετοκούνμπο (10π.), ενώ ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 6 πόντους, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι παίκτες του Προμηθέα κατέληξαν στην ήττα με σκορ 54-69 και σημαντικές απουσίες στον αγώνα.

Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί εντός έδρας αγώνας με τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ ο Προμηθέας δεν έχει ευρωπαϊκές υποχρεώσεις την ερχόμενη εβδομάδα και θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο (15-18), αλλά ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τις δυσκολίες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” ξέφυγαν με 9 πόντους, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με ένα επιμέρους 12-2 και πήρε το προβάδισμα.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με τελικό σκορ 54-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-34, 44-54, 54-69.