Εθνική Παίδων: Νίκη της Ελλάδας επί του Ισραήλ με 98-91 στην παράταση (vid)

Η Εθνική Παίδων κατάφερε να κλείσει με νίκη την παρουσία της στο Διεθνές Τουρνουά της Σαραγόσα, επικρατώντας 98-91 του Ισραήλ στην παράταση.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο μισό του αγώνα, ωστόσο το Ισραήλ αντιδράσε με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα 30-14.

Η Ελλάδα, παρόλα αυτά, δεν τα παράτησε και επέστρεψε αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση με μια ευστοχία του Αλεξάκη από τη γραμμή των βολών.

Στο εξτρα πεντάλεπτο, η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 13-6, με τον Αλεξάκη να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ του αγώνα με 29 πόντους και 4 ευστοχίες σε τρίποντα.

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής Παίδων είναι με την Ισπανία.

Δεκάλεπτα: 18-24, 37-43, 67-57, 85-85, 91-98 παρ.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Μακαρατζής 3 (1τρ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σερμπέζης 6, Πουρλίδας 3 (1), Καζαμίας, Στέβοβιτς 9 (1), Καραμούζης, Λέφας 15 (2), Ντάψης 5, Καραθανάσης 9 (7 ριμπάουντ), Καλαμπογιάς, Παπασταύρου 17 (3), Μουτάφης 2, Αλεξάκης 29 (4).