Το εκπληκτικό τρίποντο του Γκούντουριτς που ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό στον τελικό!

Με τον Σρέντερ να παίζει καθοριστικό ρόλο στο τέλος και τον Γκούντουριτς να κάνει ένα μοιραίο τρίποντο, η Γερμανία νίκησε τη Σερβία με 83-77 και κατέκτησε το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο στην ιστορία της!

Ο φόργουορντ της Φενέρμπαχτσε έκανε θαύματα στα κρίσιμα λεπτά του αγώνα, έχοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει με ένα ελεύθερο τρίποντο, όταν το σκορ ήταν 78-75 υπέρ της Γερμανίας.

Μάλιστα, στα social media κυκλοφόρησε ένα βίντεο με μια εκπληκτική σύμπτωση. Ο Γκούντουριτς είχε βάλει ένα ακριβώς ίδιο τρίποντο, όταν η Φενέρμπαχτσε ήταν πίσω με το ίδιο σκορ (78-75) απέναντι στον Παναθηναϊκό, την περασμένη σεζόν στο ΟΑΚΑ! Ο Σέρβος παίκτης ισοφάρισε σε 78-78, το παιχνίδι πήγε στην παράταση και τελικά η Φενέρμπαχτσε κέρδισε με 94-88. Να θυμίσουμε ότι τότε υπήρξαν αντιδράσεις γιατί υπήρχαν πιθανές παραβιάσεις των κανονισμών, αφού ο Γκούντουριτς φαίνεται να πατάει την πλευρική γραμμή.