Τα γκολ που μας έδωσαν την πρόκριση στο Euro: Ο Μπέλιγχαμ και ο Κέιν έκαναν τη διαφορά (vid)

Ποιος άλλος θα μπορούσε να το κάνει; “Who else?”. Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ, παρά τις αμφιβολίες που δέχτηκε, έδειξε γιατί αποτελεί σημείο αναφοράς για την εθνική ομάδα της Αγγλίας. Το ανάποδο ψαλίδι στο 90′ + 5′ έσωσε την Αγγλία από τους Σλοβάκους στους «16» του Euro 2024.

Τα «τρία λιοντάρια» σκόραραν σε μια αργή φάση του αγώνα αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Η τέχνη του Μπέλιγχαμ στο 94:34 θα μείνει αξέχαστη στην ιστορία του Euro.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης ο Μπέλιγχαμ έδωσε ώθηση στην ομάδα του. Η αντίδραση της Αγγλίας ήρθε γρήγορα με το δεύτερο γκολ στην αρχή του εξτρά ημιχρόνου.

Σε λιγότερο από ένα λεπτό, ο Κέιν με κεφαλιά μετά από ασίστ του Τόνεϊ άνοιξε το σκορ. Ήταν το γρηγορότερο γκολ σε παράταση Euro.