Σπουδαία νίκη για την εθνική γυναικών, που κατάφερε να επικρατήσει της Ουκρανίας και να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς στο Nations League!

Η εθνική γυναικών έκανε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε με σκορ 2-1 της Ουκρανίας στο “Γεντί Κουλέ” για την τρίτη αγωνιστική της β’ κατηγορίας του Nations League. Οι Έλληνες ποδοσφαιριστές δεν τα παράτησαν μετά το γκολ των φιλοξενούμενων στο 3ο λεπτό και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ελένη Μάρκου στο 37ο λεπτό. Οι Έλληνες συνέχισαν να πιέζουν και τελικά πέτυχαν το κρίσιμο γκολ με την Αναστασία Σπυριδωνίδου στο 72ο λεπτό, κερδίζοντας έτσι μια σημαντική νίκη.

Με αυτή τη νίκη, η Ελλάδα φτάνει τους 3 βαθμούς και παίρνει προβάδισμα για την τρίτη θέση στον ομίλο. Οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου θα προκριθούν στην επόμενη κατηγορία του Nations League, ενώ η τρίτη ομάδα θα παίξει μπαράζ προκριματικών για τη διατήρηση της θέσης της. Η ομάδα που θα βρεθεί στην τελευταία θέση θα υποβιβαστεί στην γ’ κατηγορία.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων ήταν:
– Ελλάδα (Κατηκαρίδης): Νάση – Πατέρνα, Παλαμά, Σιδηρά, Μήτκου – Κακαμπούκη, Μάρκου, Σαρρή – Κογκούλη, Γιαννακά, Σπυριδωνίδου.
– Ουκρανία: Σάμσον – Κορσούν, Απαναστσένκο, Σμάτκο, Ντέρκατς – Χιρίν, Παντσουλάια, Πέτρικ, Κόζλοβα – Καλίνινα, Όβντιτσουκ.

Στη βαθμολογία, η Σερβία και η Πολωνία βρίσκονται στην πρώτη θέση με 6 βαθμούς (με ένα ματς λιγότερο), ενώ η Ελλάδα βρίσκεται στην τρίτη θέση με 3 βαθμούς και η Ουκρανία στην τελευταία θέση με 0 βαθμούς.