Σοκ στην Πολωνία: Τραυματίστηκαν Λεβαντόφσκι-Σφιντέρσκι, ο δεύτερος πανηγυρίζοντας – Μπήκε αλλαγή ο Σιμάνσκι

Οι Ολλανδία, Τσεχία και Πολωνία συνέχισαν την προετοιμασία τους για το Euro 2024 με νίκες, αλλά η Πολωνία αντιμετώπισε απρόοπτες καταστάσεις. Συγκεκριμένα, οι ποδοσφαιριστές Σφιντέρσκι και Λεβαντόφσκι τραυματίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του αγώνα με την Τουρκία. Ενώ η Πολωνία παρουσίασε επιτυχία με γκολ στο 90′, η απώλεια των τραυματιών ποδοσφαιριστών προκάλεσε ανησυχία, εν μέσω και της απουσίας του Μίλικ λόγω τραυματισμού, σηματοδοτώντας πρόβλημα στον τομέα των επιθέσεων.

Στο αθλητικό μέρος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 77′, αλλά η Πολωνία πήρε τη νίκη στο 90′ με γκολ από τον Ζαλέφσκι. Ο Σιμάνσκι της ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο ως αλλαγή στο 78′.

Παράλληλα, η Ολλανδία επικράτησε με 4-0 της Ισλανδίας, ενώ η Τσεχία νίκησε τη Βόρεια Μακεδονία με 2-1, με το γκολ στην παράταση να δίνει τη νίκη στην ομάδα των γηπεδούχων. Σημαντικά αποτελέσματα που δείχνουν την ποιότητα των ομάδων ενόψει του Euro.

Τέλος, οι όμιλοι που συμμετέχουν στο Euro και περιλαμβάνουν τις ανωτέρω αναφερθείσες ομάδες είναι ο 4ος με την Πολωνία, Αυστρία, Γαλλία και Ολλανδία, καθώς και ο 6ος με τη Τσεχία, Τουρκία, Πορτογαλία και Γεωργία.