Panathinaikos σε Κόζιτσε, κέρδισε την Ντνίπρο με 3-1 και επιστρέφει στους ευρωπαϊκούς ομίλους!

Στον Παναθηναϊκό όχι μόνο έκαναν τη δουλειά τους στο Κόζιτσε, αλλά εξασφάλισαν την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του φετινού Champions League μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα με τη Ντνίπρο. Με εξαίρεση την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση και επιστρέφει σε ευρωπαϊκούς ομίλους για πρώτη φορά μετά το 2016/17 σεζόν και έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στο Europa League. Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Χουανκαρ , ο οποίος έκανε δύο ασίστ για τα γκολ των Σπόραρ στο 10′ και Τζούριτσιτς στο 74′, ενώ κέρδισε επίσης ένα πέναλτι που μετατράπηκε σε γκολ από τον Ιωαννίδη στο 84′.

3979c683 fafd 4657 8015 9d46c707c957

Η ρεβάνς την επόμενη Τρίτη (01/08) στις 21:00 στο «Απόστολος Νικολαϊδης» αποτελεί διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι «πράσινοι» θα πρέπει να επικεντρωθούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσουν την Μαρσέιγ.

Στο μυαλό των προπονητών: Ο Oleksandr Kucher παράταξε την Ντνίπρο με σύστημα 4-2-3-1. Ο Kirill Kirayevkin κάθισε στην εστία, με τους Myroslav Myrosinychenko, Vladimir Svatok, Serhiy Sarapi, και Krunoslav Kravets να σχηματίζουν την τετράδα στην άμυνα. Οι Oleksandr Babenko και Domingos Felipe ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, ενώ ο Roman Roubtchinsky ήταν ο οργανωτής της ομάδας. Οι Volodymyr Kuts εντός αριστεράς και Maksim Koutchouliaκ εντός δεξιάς ανέλαβαν τα άκρα, ενώ ο Denys Dovbyk αγωνίστηκε ως μοναδικός επιθετικός.

d7ee8526 bfc3 4ee4 8f7e dfd220c78e83

Ο Ivan Jovanović «κατέβασε» τον Παναθηναϊκό σε σχηματισμό 4-3-3, με τον Μπρινιόλι στα δίχτυα και τους Κότσιρα, Σεκενφελντ, Μαγκνουσον και Χουανκαρ στην άμυνα. Ενώ Ρουμπεν, Βιλενα και Τζουρισιτς αγωνίστηκαν στον άξονα, με τους Παλασιος Μπερναρ να ξεκινούν στα «φτερά» και τον Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς: Ο Παναθηναϊκός πήρε την κατοχή της μπάλας από την αρχή και προσπάθησε να βρει λύσεις, ειδικά από την αριστερή πλευρά με τον Χουανκαρ να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες. Απείλησε για πρώτη φορά με ένα στημένο από τον Μαγκνουσον αλλά το σουτ του ήταν εκτός στόχου στο 8′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 0-1. Όταν ο Μπερναρ πάσαρε γρήγορα αριστερά στον Χουανκαρ , εκείνος με μια μαγική κίνηση βρέθηκε στην περιοχή και έδωσε μια κατάλληλη πάσα στον Σπόραρ που σκόραρε από κοντά!

58634f4d 161d 48cb 8d53 91a05f7a508c

Με την ώθηση του γκολ, η ομάδα είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία στο 13′ με τον Παλασιος να πασάρει στον Τζουρισιτς, ο οποίος όμως σούταρε εκτός στόχου. Οι παίκτες του Ivan Jovanović συνέχισαν να γυρίζουν την μπάλα με υπομονή και ασφάλεια, ψάχνοντας τα κενά για να απειλήσουν. Ακόμη και έτσι, οι «πράσινοι» διατηρούσαν τον έλεγχο και είδαν τον Παλασιος να σουτάρει από μια ωραία κίνηση του Χουανκαρ στο 27′, αλλά τη μπάλα να πηγαίνει έξω από την εστία.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ήταν έντονο και γεμάτο δράση! Η ομάδα της Ντνίπρο μπήκε δυνατά και επεδίωξε να εκμεταλλευτεί τη νευρικότητα που έδειξαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Οι παίκτες του ΠΑΟ είχαν δυσκολία να κρατήσουν τη μπάλα και οι γραμμές έδειχναν αραιές.

Καταγράψαμε δύο φάσεις μέσα σε ένα λεπτό, αλλά το γυριστό σουτ του Σαράπι, του προωθημένου στόπερ, στο 50’ δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Λίγο αργότερα, στο 51’, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι μετά από μια τεχνική προσπάθεια από τους Χουτσούλιακ και Ντόβμπικ.

Στο 58ο λεπτό, ο ΠΑΟ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ. Ο Βιλένα κλέβει τη μπάλα και στέλνει μια καταπληκτική πάσα στον Σπόραρ, ο οποίος προσπάθησε να περάσει δύο αντιπάλους πριν πασάρει πάλι στον Βιλένα που έκανε το σουτ. Δυστυχώς, ο Ολλανδός παίκτης έστειλε την μπάλα ψηλά.

ecaec96c 4e07 4ecf b57f 8b4bf6bf5d24

Ο προπονητής, Γιοβάνοβιτς, προχώρησε σε διπλή αλλαγή προσώπων στο 70’, αλλά η άμυνά αντιμετώπισε με σθένος τις προσπάθειες του Μιροσνιτσένκο και του Μάγκνουσον για ισοφάριση. Απέκρουσαν με επιτυχία το δυνατό σουτ του δεύτερου, απομακρύνοντας τη μπάλα σε κόρνερ μόλις δύο λεπτά αργότερα.

Και αφου δεν καταφέραν να πετύχουν το 1-1, Ο ΠΑΟ σκόραρε! Στο 74ο λεπτό, ο Χουάνκαρ βρήκε χώρο και με μια εκπληκτική κούρσα πασάρει στον Τζούριτσιτς έξω από την περιοχή. Ο Τζούριτσιτς σούταρε με δύναμη και… σκόραρε για τον Παναθηναϊκό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα! Ο Χουάνκαρ έδειξε την απίστευτη συνεργασία με τον Βέρμπιτς, καθώς ανατράπηκε από τον Μιροσνιτσένκο στο 82′, και ο Ιωαννίδης, που ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι, πέτυχε το 0-3 στο 84′. Όχι μόνο αυτό, αλλά αυτό ήταν και η 100η συμμετοχή του στο γήπεδο!

Στο τέλος, στο 90ο λεπτό, η άμυνά ανέχτηκε ένα γύρισμα στην περιοχή και ο Τάντσικ σκόραρε σχεδόν εξ επαφής, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ντνίπρο (Ολεκσάντερ Κούτσερ): Κιναρέικιν, Μιροσινιτσένκο, Σβάτοκ (61′ Κόχουτ), Σαράπι, Κράβετς (73′ Καπλιένκο), Μπαμπένκο (83′ Ταντσίκ), Ντομίνγκο Φελίπε (83′ Χόριν), Χουτσούλιακ, Ρουμπτσίνσκι, Τρετιάκοφ (61′ Αντάμιουκ), Ντόβμπικ.

Έμειναν στον πάγκο: Βόλινετς, Μαχ Βάλεφ, Πουρίτα, Χατζίεφ, Χορμπούνοφ, Κιγίντα, Πάσιτς.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρα, Σένκεφελντ (24′ Γεντβάι), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιλένα (70′ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Τζούριτσιτς (78′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (70′ Βέρμπιτς), Σπόραρ (78′ Ιωαννίδης).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Ζέκα, Κλεϊνχέισλερ, Σιδεράς, Μλαντένοβιτς.

Διαιτητής: Ντανιέλε Κίφι (Ιταλία).

Βοηθοί: Αλμπέρτο Τεγκόνι (Ιταλία), Βαλέριο Κολαρόσι (Ιταλία).

Τέταρτος διαιτητής: Ερμάνο Φελιτσιάνι (Ιταλία).

VAR: Μαουρίτσιο Μαριάνι (Ιταλία).