Παγκόσμιο Κύπελλο 2023: Ο Τόμας Γουόκαπ αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής της Εθνικής Ομάδας!

Πρόσφατα ολοκληρώθηκε το 19ο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ, με την Γερμανία να κατακτά το πρώτο της χρυσό μετάλλιο, μετά τη νίκη επί της Σερβίας με σκορ 93-77 σε έναν συναρπαστικό τελικό ανάμεσα σε δύο ευρωπαϊκές ομάδες!

Μετά την απονομή των βραβείων στους κορυφαίους αθλητές, η FIBA δημοσίευσε μια λίστα με τους καλύτερους αθλητές από κάθε μία από τις 32 ομάδες που συμμετείχαν στη διοργάνωση.

Σύμφωνα με την Παγκόσμια Ομοσπονδία, ο Έλληνας παίκτης που ξεχώρισε στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν ο Τόμας Γουόκαπ!

Ο γκαρντ του Ολυμπιακού έκανε φανταστική εμφάνιση με 12.8 πόντους, 7.2 ασίστ, 2.8 ριμπάουντ και 1.4 κλεψίματα, είναι ένας από τους πρωταγωνιστές της ελληνικής ομάδας που κατέλαβε την 15η θέση.

Η FIBA περιέγραψε τον Τόμας Γουόκαπ λέγοντας: “Η επιλογή του Τόμας Γουόκαπ στην ομάδα ήταν μια καλή απόφαση. Ο πόιντ γκαρντ ένιωσε σαν στο σπίτι του στο σύστημα του Δημήτρη Ιτούδη, έχοντας 12.8 πόντους και 7.2 ασίστ ανά αγώνα, ενώ σούταρε με 42.3% από το τρίποντο. Ήταν μια δύσκολη μάχη για την Ελλάδα, χωρίς τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Τάιλερ Ντόρσεϊ, Κώστα Σλούκα και Νικ Καλάθη“.