Ο Περιστέρι Bwin απέφυγε την ανατροπή και κατάφερε νίκη με 90-87 επί της Φάλκο Σομπατέλι!

Αν και πέρασε από μεγάλη πίεση, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα προόδου προς τα play-in του BCL. Πλέον, έχοντας κερδίσει και τα δύο παιχνίδια με την Φάλκο Σομπατέλι, το Περιστέρι bwin έχει τη δυνατότητα να προκριθεί στην επόμενη φάση ακόμα και αν υποστεί ήττα απέναντι στη Μπουρζόνι ή τη Μάλαγα. Επιπλέον, με μια νίκη επί της Φάλκο Σομπατέλι στο επόμενο παιχνίδι της Λε Μαν εναντίον της Μάλαγα, ο Περιστέρι bwin θα αποκτήσει το πλεονέκτημα της έδρας στα play-in.

Η νίκη ήταν δύσκολη καθώς η αρχική διαφορά των 21 πόντων που είχε καταφέρει να κερδίσει η ομάδα του Σπανούλη, μειώθηκε σημαντικά στο τέλος του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, οι προσπάθειες των παικτών του Περιστεριού αποδείχτηκαν αρκετές για να κρατήσουν τη νίκη στο τέλος του αγώνα.

Κορυφαίοι παίκτες για τη νίκη ήταν ο Τζο Ράγκλαντ με 16 πόντους και 8 ασίστ, ο Χαντς με 15 πόντους, ο Τόμπσον με 12 πόντους και ο Ντάνγκουμπιτς με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την αντίπαλη ομάδα, ο Ζόλταν Περλ προσπάθησε με 31 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετός για τη νίκη.

Μετά από μια ισορροπημένη αρχή, ο Περιστέρι bwin ανέβασε τις ταχύτητες και κατάφερε να προηγηθεί με +4. Κατά την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα αύξησε τη διαφορά στους 14 πόντους ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ανέρχονταν στους 16 πόντους. Καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους αν και στο τέλος οι αντίπαλοι κατάφεραν να πλησιάσουν. Τελικά, η αντίπαλη ομάδα μειώθηκε περαιτέρω στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά οι προσπάθειες τους ήταν ανεπαρκείς για να οδηγήσουν σε ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα ήταν 18-25, 38-54, 58-72, 87-90. Αναλυτικά στατιστικά μπορείτε να δείτε εδώ.