Ο Ολυμπιακός κερδίζει τον Παναθηναϊκό 72-69 και πηγαίνει πρώτος στους τελικούς της Α1 Γυναικών!

Ο Ολυμπιακός παίρνει το πρώτο βήμα προς τους τελικούς της Α1 Γυναικών, επικρατώντας με σκορ 72-69 ενάντια στον Παναθηναϊκό. Παρά την αντίσταση των «πρασίνων», ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός στα τελευταία λεπτά, κερδίζοντας το παιχνίδι στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ.

Το παιχνίδι ξεχώρισαν η Χριστινάκη με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, η Τόμπιν με 16 πόντους, και η Βίτολα με 15 πόντους από την ομάδα του Ολυμπιακού, ενώ από τις «πράσινες» ξεχώρισαν η Τζόουνς με 17 πόντους, καθώς και οι Αλέιν και Σταμολάμπρου με 15 πόντους η καθεμία, με την τελευταία να σημειώνει επίσης 17 ριμπάουντ.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 17/4 στο «Π. Γιαννακόπουλος».

Στιγμιότυπα του Παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με νευρικό και άστοχο ρυθμό, αλλά ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να προηγηθεί με +5 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός όμως ανταποκρίθηκε με αποτελεσματικότητα και ισοφάρισε το σκορ στο 13-13. Η ανταγωνιστικότητα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας σε προβάδισμα +8 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τη νίκη.

Οι μάχες στο τέλος διεξήχθησαν στα τελευταία λεπτά, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει το παιχνίδι με το τελικό σκορ 72-69. Έτσι, προηγείται στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών!