Ο Ολυμπιακός Καταγγέλλει τον Διαιτητή Καρπάνο με Οξείς Επικρίσεις

Η απογοήτευση είναι μεγάλη στον Ολυμπιακό μετά τη διαιτησία του πέμπτου τελικού κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου οι “πράσινοι” επικράτησαν με 87-82.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν έντονα παράπονα ιδίως για τον Ηλία Καρπάνο, κατηγορώντας τον για “ανάποδα” σφυρίγματα και υποστηρίζοντας ότι ο νεαρός διαιτητής ένιωσε “καταπονημένος” από τον προσανατολισμό που δέχτηκε τόσο από συγκεκριμένα μέσα, όσο και από τον ιδιοκτήτη της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρη Γιαννακόπουλο. Αυτός δημοσιεύει στον προσωπικό του λογαριασμό στο Instagram μία φωτογραφία της συζύγου του μετά τον πρώτο τελικό, ενώ αντιμετωπίζει πίεση από συνθήματα άγνωστων έξω από το σπίτι του.

Συγκεκριμένα, στον Ολυμπιακό θεωρούν ότι ο Ηλίας Καρπάνος δεν κατέληξε σε φάουλ εκ μέρους του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ στον Φίλιπ Πετρούσεφ κατά την αντιμετώπιση για ριμπάουντ στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Ισπανό να εκμεταλλεύεται το πλεονέκτημα και να σκοράρει, αλλά διευκρινίζοντας το σκορ σε 65-64. Για τον Ολυμπιακό, όταν οι “πράσινοι” είχαν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά, ο Σέρβος φόργουορντ θα είχε δικαίωμα σε ελεύθερες βολές στα τελευταία λεπτά.

Επίσης, ο ίδιος διαιτητής στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν επέβαλε φάουλ κατά του Ντίνου Μήτογλου στην αντιμετώπιση με τον Κώστα Παπανικολάου για το ριμπάουντ και κόντρα στις επικρίσεις του Ολυμπιακού, όταν οι “πράσινοι” είχαν ξανά συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά, τότε θα ήταν ελεύθερες βολές για τους Πειραιώτες.