Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Λετονία και κατέληξε τρίτος στον όμιλό του

Παρά την προσπάθειά του στη Λετονία, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 59-55 από την ομάδα της Ρίγας στην 5η αγωνιστική του Eurocup Γυναικών. Παρ’ όλη την ανταγωνιστικότητά του κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός έχασε στα τελευταία λεπτά και έκλεισε το ρεκόρ του στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης σε 2-3, γεγονός που τον καθιστά οριστικά τρίτο στην κατάταξη. Η ομάδα τώρα ελπίζει ότι θα προκριθεί στους 8 καλύτερους τρίτους, ενώ πρέπει να κερδίσει το επόμενο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με την αντίπαλό της, την Ρουζόμπεροκ.

Κορυφαίες εμφανίσεις για τον Ολυμπιακό είχαν η Χριστινάκη με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, η Βίτολα με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, καθώς και η Τόμπιν που είχε 6 πόντους και 7 ριμπάουντ στο ντεμπούτο της. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με θετικό προβάδισμα για την Ρίγα (7-0), αλλά ο Ολυμπιακός ανταποκρίθηκε μειώνοντας σε 9-7. Στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε πίσω με 16-12, ενώ οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός αντιδράσει ανέβηκε μπροστά στο σκορ (32-33) στην τρίτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια η Ρίγα ανέβηκε και πάλι μπροστά και κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος για το 59-55. Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55. Μπορείτε να βρείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.