Ο Χάντσον – Οντόι «συστήθηκε» με εντυπωσιακό γκολ και έδωσε έναν βαθμό στη Φόρεστ (βίντεο)

Ο 19χρονος ποδοσφαιριστής, Λούκα Κολεόσο, είχε ζωτικό ρόλο για την Μπέρνλι στον αγώνα στο City Ground. Ο νεαρός μάγος αριστεράς πλευράς δημιούργησε προβλήματα στον αντίπαλο τερματοφύλακα και τρόμο στην άμυνα της Φόρεστ. Στο 41ο λεπτό, εκτέλεσε εντυπωσιακό γύρισμα από τα αριστερά και ο Αμντούνι με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ της Μπέρνλι.

Η ομάδα του Κούπερ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Καλούμ Χάντσον – Οντόι, που ήταν απειλητικός όλο τον αγώνα (όπως και ο Αγουονίγι του πρώτου ημιχρόνου). Στο 61ο λεπτό, ο Χάντσον – Οντόι πέτυχε έναν μαγικό συνδυασμό και με ένα δεξί σουτ από τα όρια της περιοχής ισοφάρισε τον αγώνα, αφήνοντας τις δύο ομάδες να διεκδικήσουν τον βαθμό. Στο 75ο λεπτό, ο Φόστερ σκόραρε για την Μπέρνλι, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω χειρός του Μπεργκ.

Ο Κούπερ χρησιμοποίησε και τον Οριγκί ως αλλαγή, ελπίζοντας να επαναλάβει τις επιτυχίες του στην Λίβερπουλ. Παρ’ όλα αυτά, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με ισοπαλία 1-1, με τους πρωταθλητές της Τσάμπιονσιπ της προηγούμενης σεζόν να κερδίζουν τον πρώτο τους βαθμό για τη φετινή σεζόν. Στις καθυστερήσεις, ο Φόστερ αποβλήθηκε για άσχημο και απερίσκεπτο χτύπημα προς τον Γέιτς.