Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε άνετα τον Καμπανιακό

Ο Αστέρας Τρίπολης προκρίθηκε στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι με τον Καμπανιακό. Οι Αρκάδες αντιμετώπισαν κάποιες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος βελτίωσαν την απόδοσή τους και κέρδισαν με 3-1. Οι σκόρερ για την ομάδα ήταν οι Κρέσπι, Μάντζης και Μιριτέλο, ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πόζογλου. Παρόλα αυτά, ο Καμπανιακός αποχαιρέτησε το Κύπελλο με μια καλή εμφάνιση.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι προσπαθώντας να βρουν ρυθμό, με τον Αστέρα να έχει τον έλεγχο της μπάλας και τον Καμπανιακό να επικεντρώνεται στις αντεπιθέσεις. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να σκοράρουν πρώτοι με τον Πόζογλου στο 20′. Οι Αρκάδες αντέδρασαν γρήγορα και ισοφάρισαν με τον Κρέσπι στο 25′ μετά από ωραία σέντρα του Καλτσά. Μέχρι το ημίχρονο δεν έγιναν περαιτέρω αλλαγές στο σκορ και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με ισοπαλία.

Κύπελλο Ελλάδας Novibet: Καμπανιακός-Αστέρας: 1-3

Ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης, Μίλαν Ράσταβατς, άλλαξε το σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-2 αντί 4-2-3-1 και εισήγαγε στο ματς τον Βασίλη Μάντζη αντί του Χουλιάν Μπαρτόλο. Ο ελληνικής καταγωγής επιθετικός σημείωσε το δεύτερο γκολ για τον Αστέρα στο 54′, ενώ ο Μιριτέλο πρόσθεσε ένα ακόμη γκολ τέσσερα λεπτά αργότερα. Στη συνέχεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και εμφανίστηκαν πιο σοβαροί σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Στο φινάλε, ο Καμπανιακός πίεσε για να πετύχει ένα γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφερε, και έτσι ο Αστέρας Τρίπολης προκρίθηκε στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.