Ο Άρης κυριάρχησε επί της ΑΕΚ Betsson BC

Ο Άρης κατάφερε να επιβληθεί επί της ΑΕΚ Betsson BC στο Αλεξάνδρειο. Η αναμέτρηση δεν ήταν κατά τη διάρκεια της αγωνιστικής πρόκρισης, αλλά διακρίθηκε για την ένταση και το πάθος. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν δίκαια με 75-64, σημειώνοντας την καλύτερη εκκίνηση της τελευταίας οκταετίας στο πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστές για τον Άρη ήταν οι Βασίλης Τολιόπουλος και Κρις Μπράνκστον. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ υπέστη τις απουσίες των Καμπεγκέλε και Κουζμίνσκας και πλήρωσε με τα τραγικά ποσοστά της από τη γραμμή των βολών. Συνολικά, πραγματοποιήθηκαν 34 βολές και ευστοχήθηκαν 17. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο ΜακΡέι με 17 πόντους.

Το ματς:

Ο Άρης ξεκίνησε με τους Μποχωρίδη, Καρ, Γκάλινατ, Σανόγκο και Ντε Σόουζα στην αρχική πεντάδα, ενώ η ΑΕΚ Betsson BC επέλεξε τους Φλιώνη, Ραντλ, ΜάκΛεμορ, Κουζέλογλου και Χατζηδάκη στο βασικό σχήμα. Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν νευρικό και άστοχο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και να κρατούνται σε μικρή διαφορά. Η είσοδος του Βασίλη Τολιόπουλου έδωσε επιθετική ώθηση στον Άρη, ενώ η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει τον ρυθμό της επίθεσης. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν βελτιώθηκε, με τις δύο ομάδες να χάνουν σειρά σουτ και να κάνουν πολλά λάθη. Ο Άρης διατήρησε την προβάδιση, ενώ η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει το στόχο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπαιξαν με περισσότερη ενέργεια και διάθεση. Ο Άρης αύξησε τη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ ανακάμπτει και μειώνει τη διαφορά στους 5 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης διατηρεί το προβάδισμα και αυξάνει τη διαφορά στους 14 πόντους. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά αντιμετώπισε δυσκολία στην επίθεση. Τελικά, ο Άρης επικρατεί με 75-64.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-15, 31-24, 52-44, 75-64.