Μια καταπληκτική εμφάνιση με 100 πόντους και ο Γιάννης στην Εθνική που είναι “πανέτοιμη” για το Προολυμπιακό!

Αυτή η Εθνική είναι σε τροχιά για μεγάλα πράγματα!

Μόλις δύο ημέρες μετά τη θριαμβευτική νίκη επί του Μαυροβουνίου, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έδειξε ακόμα μεγαλύτερη απόδοση, κερδίζοντας εύκολα τις Μπαχάμες με 102-75 στο τουρνουά Ακρόπολις, σε ένα ΣΕΦ γεμάτο 10.000 φιλάθλους!

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του στην “γαλανόλευκη” και να δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση παρά τη μακρά παύση των 78 ημερών, η Ελλάδα προσέφερε εξαιρετικό μπάσκετ, ενόψει του Προολυμπιακού στο ΣΕΦ, στις 2 και 7 Ιουλίου.

Το ματς:

Η Εθνική μας ομάδα άρχισε τον αγώνα με Γουόκαπ, Καλάθη, Παπανικολάου, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη στο γήπεδο. Και ο Γιάννης, αντίθετα από ό,τι θα περιμέναμε… ξεχείλισε ενέργεια μετά από τη μακρά απουσία του, με τον αστέρα των Μπακς να μπαίνει “καυτός” στο παιχνίδι. Μαζί με τον Νικ Καλάθη, που ήταν παντού στην άμυνα και την επίθεση (με 6 ασίστ στο 1ο δεκάλεπτο), ο Γιάννης πρόσφερε θέαμα από νωρίς, με δύο alley oop και συνολικά 8 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά και το 11-8 για την “γαλανόλευκη”.

Με την άμυνα μας να κυριαρχεί ενάντια στις Μπαχάμες, που επέμεναν σε iso παιχνίδια με πολλά τρίποντα (1/12 στην περίοδο), η Εθνική ελέγχει το ματς. Με τον τροχιακό της τρανζίσιον και την γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας που απλά είναι… απολαυστική, η ομάδα μας αυξάνει διαρκώς τη διαφορά. Με τους Μήτογλου και Παπανικολάου να βρίσκουν εύκολους πόντους και τον Γουόκαπ να ευστοχεί σε τρίποντα κοντά στο φινάλε, η Ελλάδα κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με +13, 28-15!

Μετά από μια αργή αρχή στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σπανούλη αυξάνει τη διαφορά σε +16, 34-18 στο 13′, μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα από Τολιόπουλο και Λαρεντζάκη, που οφείλονταν στη γρήγορη και αποτελεσματική κυκλοφορία της μπάλας. Αν και το ρυθμός του αγώνα δεν ήταν όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, η Εθνική συνέχισε να ελέγχει τη ροή του παιχνιδιού, με τον Έντγκεκομπ να είναι η μοναδική απειλή.

Κρατώντας σταθερή διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, η Εθνική βρήκε συνεισφορές από πολλούς παίκτες, εκμεταλλευόμενη τα πέντε ομαδικά φάουλ των Μπαχαμών. Με ένα εντυπωσιακό καλάθι του Παπανικολάου στο τέλος από την 8η ασίστ του Καλάθη (!), η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, μπροστά με 46-34, έχοντας συγκεντρώσει απίστευτες 17 ασίστ!

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου γινόταν με εντυπωσιακό τρόπο! Σε μόλις 4:30′, η Ελλάδα έτρεξε ένα απίστευτο 19-9 σερί, με όλη την πεντάδα των Καλάθη, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Μήτογλου στο προσκήνιο. “Χτυπώντας τόσο εντός πεδιάς με τον Γιάννη, όσο και από τη γραμμή των τριών πόντων με τους Ντίνο και Τόμας, η ομάδα του Σπανούλη διαμόρφωσε διαφορά +22, 65-43 στο 25′!

Παρά τις αλλαγές στο ρόστερ λόγω ροτέισον, η ομάδα μας δεν χάνει την επιθετική απόδοση και την ένταση στην άμυνα, αντίθετα, καταφέρνει να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Με τους Κώστα Αντετοκούνμπο και Γιαννούλη Λαρεντζάκη να ξεχωρίζουν στο τελευταίο τρίλεπτο, η εθνική μας ομάδα φθάνει στο +27, κλείνοντας την περίοδο με σκορ 77-50!

Έτσι, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον προπονητή μας να δίνει περισσότερο χρόνο στους παίκτες που ήταν στο βάθος του πάγκου. Ακόμα και πάνω σε αυτή τη βάση, οι ενθουσιασμός και η ένταση ήταν στα ύψη! Ξεχωρίζει ότι οι Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος, Μωραΐτης, Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος που χρησιμοποιήθηκαν στο δεκάλεπτο, σημειώνουν 25 πόντους. Με τον σέντερ της Φενέρμπαχτσε να εντυπωσιάζει και να σκοράρει 11 πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά και τα τρίποντα των Τολιόπουλου, Λαρεντζάκη και Μωραΐτη, η Ελλάδα φτάνει ακόμα και στο +32 (99-67) στο 39′, καταλήγοντας με τη θεαματική νίκη 102-75!

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 46-34, 77-50, 102-75.