Μια δύσκολη νίκη έφερε τον Τσιτσιπά στον δεύτερο γύρο του Halle Open

Με μια δύσκολη μάχη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την πρώτη του νίκη στο Halle Open! Στο πρώτο του παιχνίδι σε γρασίδι για φέτος, αντιμετώπισε τον αντίπαλο Χένρι Σκουίρ και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 σετ (7-6, 7-6), εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή του στον 2ο γύρο. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Νταρντέρι-Στρουφ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με δυνατά σερβίς από τους παίκτες, φτάνοντας στα ίσα και στο tie-break του πρώτου σετ. Εκεί, ο Τσιτσιπάς πήρε το προβάδισμα με 9-7, παίρνοντας το προβάδισμα στο ματς. Το δεύτερο σετ κυλούσε με τον ίδιο ρυθμό, με την αναμέτρηση να κρίνεται και πάλι στο tie-break. Εκεί, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-0, άφησε τον αντίπαλό του να μειώσει σε 3-2 και τελικά επικράτησε με 7-2.