Με τον Παπαγιάννη ως ήρωα, η Φενέρμπαχτσε κατακτά το πρωτάθλημα Τουρκίας στο Game 4 κόντρα στην Εφές μετά από παράταση!

Η Αναντολού Εφές παρέδωσε τον τίτλο στη Φενέρμπαχτσε στο τούρκικο μπάσκετ. Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να αποτρέπει την ήττα με ένα εντυπωσιακό μπλοκ στο τέλος του ρυθμικού χρόνου (64-64), η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 80-72 στην παράταση στο “Ulker Sports Arena,” κάνοντας το 3-1 στη σειρά των τελικών και κατακτώντας το πρωτάθλημα Τουρκίας!

Η Φενέρ κατάφερε να διατηρήσει την έδρα της και να κατακτήσει το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας της σε μια σειρά που έως τότε υπήρχαν μόνο διακοπές. Ο Μπιμπέροβιτς ήταν ο κορυφαίος σκόρερ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Χέιζ-Ντέιβις σημείωσε 16 πόντους. Ο Παπαγιάννης τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ ο Καλάθης είχε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Ο πρώτος σκόρερ για την Εφές ήταν ο Μπράιαντ με 20 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εκπληκτικά για τη Φενέρμπαχτσε, με τα τρίποντα των Πιέρ και Γουίλμπεκιν και τις βολές του Σανλί να τους δίνουν προβάδισμα 11-0 στο 4′. Οι Οτούρου και Λάρκιν μείωσαν προσωρινά σε 11-6 για την Εφές, πριν οι γηπεδούχοι με τους Παπαγιάννη και Μπιμπέροβιτς αυξήσουν περαιτέρω τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με +14 για το 22-8!

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έφτασε ακόμα και σε +20 στην αρχή της δεύτερης περιόδου (32-12) με τους Μπιμπέροβιτς και Χέιζ-Ντέιβις να ξεχωρίζουν στο 14′! Από εκείνο το σημείο, η αντεπίθεση των επισκεπτών ξεκίνησε, και χάρη στους 8 πόντους του Μπομπουά και την βοήθεια των Λάρκιν και Μπράιαντ, κατάφεραν να μειώσουν στους 5 (34-29) στο 19′, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 36-33.

Με μια εξέλιξη από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Αναντολού Εφές κατάφερε σιγά-σιγά να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 48-47 στο 18′, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Μιγιάτοβιτς μπροστά με +1 (51-52)! Η 4η περίοδος ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με τις άμυνες να κυριαρχούν. Με το σκορ στο 62-62 δύο λεπτά προτού το τέλος, ο Μπράιαντ έβαλε το 62-64 στο 39′, πριν ο Χέιζ-Ντέιβις απαντήσει για το 64-64. Ο Νικ Καλάθης είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στη Φενέρ, αλλά αστόχησε, με τον Παπαγιάννη με ένα τρομερό μπλοκ σε «νεκρό χρόνο» στο λέι απ του Οζντεμίρογλου να στέλνει το ματς στην παράταση!

Δεκάλεπτα: 22-8, 36-33, 51-52, 64-64, 80-72 παρ.