Με επιτυχία ξεκίνησε η ελληνική Τραμπζονσπόρ στη νέα εποχή της

Η Τραμπζονσπόρ επιστρέφει στις νίκες, καθώς επικράτησε 1-0 της Αλάνιασπορ στο ντεμπούτο του Αμπντουλάχ Αβτσί στον πάγκο. Ο Αβτσί αντικατέστησε τον Νέναντ Μπιέλιτσα που βρισκόταν στη θέση του προπονητή. Η Τραμπζονσπόρ επιστρέφει στις επιτυχίες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Αδάνα Ντεμιρσπόρ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 54ο λεπτό, όταν ο Αλίτι χρεώθηκε αυτογκόλ μετά από προσπάθεια του Ονουάτσου. Με αυτήν τη νίκη, η Τραμπζονσπόρ αυξάνει την πόντους της στους 15 και βρίσκεται στην 5η θέση. Ο Ταξιάρχης Φούντας μπήκε ως αλλαγή στο 84ο λεπτό, ενώ ο Δημήτρης Κουρμπέλης παρέμεινε στον πάγκο. Να σημειωθεί ότι ο Τάσος Μπακασέτας είναι εκτός λόγω μυϊκού τραυματισμού που υπέστη στον αγώνα της Εθνικής με την Ολλανδία για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2023.