Ισοπαλία στη Λισαβόνα και αβέβαια τα πάντα για Σπόρτινγκ και Αταλάντα

Στη φάση των “16” του Europa League, ξεκίνησε η δράση με το Σπόρτινγκ και την Αταλάντα να μένουν ισόπαλοι με 1-1 στη Λισαβόνα, αφήνοντας αβέβαιους τους λογαριασμούς για τον επαναληπτικό αγώνα της επόμενης εβδομάδας.

Το γκολ που κρίνει τον αγώνα έγινε στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 17ο λεπτό, με τον Παουλίνιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από μια γρήγορη αντεπίθεση.

Ωστόσο, η Αταλάντα κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, με τον Σκαμάκα να σκοράρει μετά από λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων.

Με τις δύο ομάδες να χτυπούν συνολικά τέσσερα δοκάρια (1+3) και με ένα γκολ των Ιταλών να ακυρώνεται στο τέλος, το τελικό σκορ των 1-1 δείχνει την Αταλάντα με το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.