«Ήρθαμε… 7.000 και νικήσαμε»: Τεράστια νίκη της Σέφιλντ Γουένσντεϊ επί της Μπλάκμπερν! (βίντεο)

Μια σημαντική νίκη, που μπορεί να έχει κρίσιμο ρόλο για τη διατήρησή της στη δεύτερη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, γιόρτασε η Σέφιλντ Γουένσντεϊ.

Αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Μπλάκμπερν, η οποία είχε 49 βαθμούς και γνώριζε ότι με την ήττα θα βρισκόταν κοντά στη ζώνη υποβιβασμού. Και ακριβώς αυτό έγινε, με το τελικό 3-1 να δείχνει ότι αν κερδίσει τα επόμενα δύο παιχνίδια, θα παραμείνει στη Championship!

Η υποστήριξη των 7.000 οπαδών ήταν εντυπωσιακή, με τον Γουίντας να ανοίγει το σκορ στο 6ο λεπτό. Η Μπλάκμπερν ισοφάρισε γρήγορα, αλλά η Σέφιλντ ανταπεξέρχτηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πίστεψαν στη νίκη. Προηγήθηκαν με το γκολ του Τζόνσον στο 58ο λεπτό, το οποίο πανηγυρίστηκε θερμά, και κατέληξαν στο 3-1 με αυτογκόλ του Πιρς, έξι λεπτά αργότερα.

Η σπουδαία νίκη ανέβασε τη Σέφιλντ πάνω από τις Μπέρμιγχαμ και Χάντερσφιλντ. Απομένουν αγώνες με τη Γουέστ Μπρομ στο «σπίτι» και τη Σάντερλαντ εκτός. Αν κερδίσει και στα δύο, σώζεται. Διαφορετικά, περιμένει να δει τι θα κάνουν οι άλλες δύο, μόλις σε έξι ημέρες από τώρα!