Η Βενεζουέλα κατακτά την πρόκριση στα «8» με νίκη, ο Πινέδα ανώτερος από το Μεξικό

Η Βενεζουέλα περνάει στη φάση των οκτώ καλύτερων ομάδων. Η ομάδα του Μπατίστα κατάφερε να κερδίσει 1-0 στον δεύτερο αγώνα του 2ου ομίλου του Copa America, καθώς με δύο σερί νίκες προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Το ματς στην Καλιφόρνια κρίθηκε από ένα πέναλτι στο 57ο λεπτό, όταν ο Ροντόν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 88ο λεπτό, ο Ορμπελίν Πινέδα των ΑΕΚ, που μπήκε ως αλλαγή στο 78’, δεν κατάφερε να σκοράρει από πέναλτι μετά από χέρι του Ναβάρο. Η Βενεζουέλα καταγράφει την πρώτη νίκη της επί του Μεξικού μετά από 13 συναντήσεις, προκαλώντας προβλήματα στην ομάδα του Λοσάνο.