Η Τβέντε κέρδισε με τρία γκολ τον Άγιαξ και έδειξε τον δρόμο στην ΑΕΚ!

Ο Άγιαξ δείχνει συνεχώς αδυναμίες στην αρχή της σεζόν και αυτό αποδείχτηκε και πάλι με την ήττα του (3-1) από την Τβέντε, η οποία ξεκίνησε ιδανικά τη σεζόν με 4 συνεχόμενες νίκες. Αυτή η ήττα γίνεται λόγος αισιοδοξίας για την ΑΕΚ, καθώς θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ στους ομίλους του Europa League.
Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική εμφάνιση, με 22 τελικές προσπάθειες έναντι μόλις 10 του Άγιαξ. Άνοιξαν το σκορ με ένα ψύχραιμο πλασέ στο 7′ λεπτό από τον Ροτς και τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχαν και το δεύτερο γκολ με τον Ουγκάλδε. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 35′ με τον Μπρόμπεϊ, αλλά το παιχνίδι έληξε 3-1 υπέρ της Τβέντε.
Παρόλο που η Τβέντε είχε αρκετές ευκαιρίες να διαμορφώσει μεγαλύτερη διαφορά, το κατάφερε στο 79′ με τον Ουνουβάρ, ο οποίος έβαλε το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Με αυτήν τη νίκη, η Τβέντε συνεχίζει το τέλειο σερί της και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Σε άλλα παιχνίδια της Eredivisie, η Φέγενορντ νίκησε τη Χέρενφεν με 6-1, η Βάαλβαϊκ επικράτησε της Φίτεσε με 0-2, η Αϊντχόφεν της Ναϊμέγκεν με 4-0, η Φορτούνα Σίταρντ της Φόλενταμ με 3-1, η Ουτρέχτη της Χέρακλες με 3-1, η Τσβόλε έπαιξε ισόπαλα 1-1 με τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς και η Εξέλσιορ ισοπαλίασε 0-0 με την Αλμέρε Σίτι. Στο παιχνίδι μεταξύ της Αλκμάαρ και της Σπάρτα Ρότερνταμ, το αποτέλεσμα δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί.