Η Σοσιεδάδ επικράτησε της Γρανάδα με 5-3 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη La Liga!

Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στην έναρξη της σεζόν, η ομάδα του Ιμανόλ Αγουαθίλ κέρδισε με εμφατικό τρόπο την Γρανάδα με 5-3 και πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα. Έτσι, η Σοσιεδάδ ανέβηκε στους 6 βαθμούς και παραμένει αήττητη μετά από τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές, ενώ η Γρανάδα έχει μόλις 3 βαθμούς και τρεις ήττες.

Ο Τακεφούσα Κούμπο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Σοσιεδάδ, καθώς πέτυχε δύο γκολ και άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό. Αν και οι γηπεδούχοι έχασαν την προβάδισμα λίγη ώρα αργότερα με τον Λε Νορμάν να σκοράρει για τη Γρανάδα στο 39′, ο Κούμπο πέτυχε και το δεύτερο του γκολ στο 44′ και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σοσιεδάδ συνέχισε να πατάει γκάζι και καθάρισε το ματς. Ο Θουμπιμένδι στο 59′ έκανε το 3-1, ενώ ο Μπαρενετσέα στο 67′ έγραψε το 4-1. Ο Μποσχ στο 76′ σκόραρε άτυχα αυτογκόλ και έφερε το σκορ στο 5-1. Η Γρανάδα μείωσε με τον Λούκας Μπογέ στο 82′ για το 5-2 και πέτυχε ένα ακόμη γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα για το τελικό 5-3.