Η Ρέιντζερς προκρίθηκε στον τελικό με τρία γκολ!

Η ομάδα της Ρέιντζερς εξασφάλισε την πρόκρισή της στον τελικό του Λιγκ Καπ της Σκωτίας! Οι Προτεστάντες κατέκτησαν μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 3-1 εναντίον της Χαρτς και θα αντιμετωπίσουν την Αμπερντίν, η οποία θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στο Conference League.

Ο Κάντγουελ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, ενώ ο Ταβερνιέρ στο 50’ διπλασίασε το προβάδισμα. Μετά από πέντε λεπτά, ο Ράιτ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το σκορ 3-0. Ο Σανκλάντ μείωσε από την άσπρη βούλα στο 81’, αλλά η ροή του αγώνα παρέμεινε αναλλοίωτη έως το τέλος.

Η Ρέιντζερς θα διεκδικήσει στον τελικό τον 28ο τίτλο στην ιστορία της ομάδας, καθώς είναι η πιο επιτυχημένη ομάδα στην ιστορία του θεσμού. Επίσης, θα είναι η πρώτη της κατάκτηση από το 2011.

Την ίδια στιγμή, η Αμπερντίν έχει κατακτήσει τον τίτλο 6 φορές, με την τελευταία νίκη να έρχεται το 2014. Και οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους στον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί στις 17 Δεκεμβρίου.