Η Ρεάλ Οβιέδο Άλωσε τη Χώρα των Βάσκων και Ονειρεύεται την Επιστροφή στη La Liga!

Η ομάδα του Λουίς Καριόν κέρδισε 2-0 την Εϊμπαρ εκτός έδρας και, με το 0-0 από τον πρώτο αγώνα, εξασφαλίζει συμμετοχή στους διπλούς τελικούς των playoffs της Segunda Division, ονειρευόμενη έτσι την επιστροφή της στη La Liga μετά από 23 χρόνια.

Ο αγώνας αποφασίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αλεμάο να ανοίγει το σκορ στο 59ο λεπτό και τον Μογιάμο να κλείνει τη νίκη-πρόκριση 20 λεπτά αργότερα.

Ο επόμενος αντίπαλος της Οβιέδο θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Σπόρτινγκ Χιχόν-Εσπανιόλ, όπου το πρώτο ματς έληξε με νίκη 0-1 υπέρ της Εσπανιόλ.