Η Ρεάλ Μαδρίτης δραπέτευσε από την έδρα της Αλαβές με γκολ πρωτιάς του Βάθκεθ στο 92′!

Μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στη Αλαβές φάνηκε να εξελίσσεται σε μια μέρα λύτρωσης για τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Η ομάδα διεκδικήτρια του τίτλου αντιμετώπισε προβλήματα ενώ βρισκόταν στο γήπεδο της Αλαβές, που παρουσίασε ένα σκληρό, οργανωμένο μπλόκ στην άμυνά της. Παρά την απώλεια παίκτη στο 53′, με την αποβολή του Νάτσο, η ομάδα τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0, χάρη στο γκολ του Λούκας Βάθκεθ στο 90’+2’!

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ρεάλ Μαδρίτης κρατά την πρώτη θέση στη La Liga (υπερτερεί στην ισοβαθμία με την Τζιρόνα λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων) και βρίσκεται με +7 βαθμούς από την τρίτη Μπαρτσελόνα, ενώ η Αλαβές παρέμεινε στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό, με τον Σιβέρα να σταματάει το σουτ του Βαλβέρδε. Ωστόσο, η ομάδα απέδειξε δυσκολίες στη συνέχεια, με την επόμενη καλή ευκαιρία να έρχεται στο 38’. Στο 53′, ο Νάτσο αποβλήθηκε και η ομάδα αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες. Η ματσάρα αποφάνθηκε στο 90’+2’ όταν ένα καλά εκτελεσμένο κόρνερ του Κρος και ένα ασύλληπτο γκολ του Βάθκεθ χάρισαν τη νίκη στη Ρεάλ.

Πολύπλοκος αλλά συναρπαστικότατος αγώνας ήταν αυτός της Μαγιόρκα με την Οσασούνα. Οσασούνα προηγήθηκε στο 7′ με τον Ιμπάνιες αλλά η Μαγιόρκα απάντησε άμεσα (12′) ισοφαρίζοντας με γκολ του Νάστασιτς. Η ανατροπή ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι σημείωσαν δυο γκολ στο 53′ και στο 62′, ενώ ο Ραούλ μείωσε για το τελικό 3-2 στο 90’+1′.

Η 18η αγωνιστική:

• Τρίτη 19/12
  • Ράγιο Βαγεκάνο – Βαλένθια 0-1 (61′ Κανός)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 3-3 (44′, 69′ πεν. Γκριεζμάν, 63′ Μοράτα – 53′, 90+3′ πέν. Μπόρχα Μαγιοράλ, 87′ Ροντρίγκεθ)
  • Γρανάδα-Σεβίλλη 0-3 (23′ Πεδρόσα, 32′ Οκάμπος, 49′ Ράμος)
  • Tετάρτη 20/12
  • Mπαρτσελόνα-Αλμερία 3-2 (33’ Ραφίνια, 60’, 83’ Σέρτζι Ρομπέρτο – 41’ Λέο Μπαπτιστάο)
  • Μπιλμπάο-Λας Πάλμας 1-0 (90’+4′ Ουνάι Γκόμεθ)
  • Bιγιαρεάλ-Θέλτα 3-2 (13′ Πεντράθα, 40′ Μαντί, 48′ πεν. Παρέχο-52′ Δουβίκας, 57′ Στραντ-Λάρσεν)
  • Κάντιθ-Σοσιεδάδ 0-0
  • Μπέτις-Τζιρόνα 1-1 (88′ Πετσέλα – 39′ Ντόβμπικ)
  • Αλαβές-Ρέαλ Μαδρίτης 0-1 (90’+2′ Βάθκεθ)
  • Μαγιόρκα-Οσασούνα 3-2 (12′ Νάστασιτς, 53′ Ροντρίγκες, 62′ Ράιγιο – 7′ Ιμπάνιες, 90’+1 Ραούλ)