Η «Πόρτο» κερδίζει διπλά το Φαρένσε, δημιουργώντας πίεση στο Μπενφίκα-Σπόρτινγκ!

Οι παίκτες της Πόρτο κατάφεραν να κερδίσουν τον ανταγωνιστικό Φαρένσε με σκορ 3-1 στην 19η αγωνιστική της Liga Portugal.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα των «δράκων» κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Ο Μπάλνε είχε μια σουτάρα που αναπηδούσε στο δοκάρι, ενώ ο Ματέους έχασε την ευκαιρία από το σημείο του πέναλτι. Στο 35ο λεπτό, ο Εβανίλσον άνοιξε το σκορ, ενώ λίγο αργότερα, στο 41ο λεπτό, ο Βαρέλα διπλασίασε τα τέρματα της Πόρτο. Στο 59ο λεπτό, ο Μπρούνο Ντουάρτε μείωσε με ένα πέναλτι. Αργότερα, στο 72’, ο Πεπέ σημείωσε ένα ακόμη γκολ για την Πόρτο, ενώ στο 76’ ο Εβανίλσον «κλείδωσε» τη νίκη με το δεύτερό του γκολ.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στην Primeira Liga:

Κυριακή (28/01)
– Μορεϊρένσε – Φαμαλικάο 1-0 (82′ Μαράκας)
– Μποαβίστα – Πορτιμονένσε 1-4 (68′ Μακουτά – 18’ Βαρέλα, 25’ Γιάσποερ, 35’ Καρλίνιος, 90’+5’ Λουάν)
– Φαρένσε – Πόρτο 1-3 (59′ Ντουάρε – 35′, 76′ Εβανίλσον, 41′ Βαρέλα)
– Αρούκα – Βιτζέλα 5-0 (11’, 87’ Μουγίκα, 17’, 90+2’ Κρίστο, 50’ αυτ. Ματέους Περέιρα)
– Ζιλ Βιθέντε – Γκιμαράες 1-0 (85′ Ντομίνγκες)