Η Παρί Νίκησε την Μαρσέιγ με 10 Παίκτες στη Μασσαλία!

Ακόμη και με έναν λιγότερο, η Παρί νίκησε!

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δεν επηρεάστηκε από την αποβολή του Λούκας Μπεράλδο στο 40ο λεπτό και κέρδισε τη Μαρσέιγ με 2-0 στο στάδιο «Βελοντρόμ», συνεχίζοντας την αήττητή πορεία της στο γαλλικό πρωτάθλημα. Από την άλλη, η Μαρσέιγ αντιμετώπισε προβλήματα και παρέμεινε στους 39 βαθμούς, εκτός θέσεων για την ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο Λούκας Μπεράλδο αποβλήθηκε στο 40ο λεπτό για φάουλ, αλλά ακόμη και έτσι η Μαρσέιγ δεν κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Τζίτζι Ντοναρούμα. Από την πλευρά της Παρί, παρότι είχε λίγες τελικές ενέργειες, ήταν αποτελεσματική, με τον Βιτίνια να σκοράρει στο 53ο λεπτό και τον Γκονσάλο Ράμος να ολοκληρώνει τη δουλειά στο 85ο λεπτό, ξανά σε αντεπίθεση.

Σε άλλα παιχνίδια, η Ρεν ηττήθηκε 2-0 από τη Στρασμπούρ και πήρε έξω από τις ευρωπαϊκές θέσεις, ενώ η Ναντ πήρε σημαντική νίκη εκτός έδρας επί της Νις με 2-1, παλεύοντας για την παραμονή. Ακόμη, η Μπρεστ παρέμεινε δεύτερη στην κατάταξη με γκολ του Ντελ Καστίγιο στο 86ο λεπτό.