Η Παναχαϊκή ανατρέπει τον Τυληκράτη και κερδίζει!

Η Παναχαϊκή κατάφερε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή επικρατώντας 2-1 επί του Τυληκράτη στον 19ο αγώνα του B’ ομίλου. Με αυτή τη νίκη προηγείται του Τυληκράτη κατακτώντας ένα πολύ σημαντικό πόντο στη μάχη για την παραμονή στη Super League 2!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μάχιμο, με τους Αχαιούς να είναι πιο ενεργητικοί και να χάνουν μια μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 14’. Ο Πατρινός έχασε μια σπουδαία ευκαιρία από μια εκπληκτική μπαλιά του Μπαξεβάνου. Ο τερματοφύλακας του Τυληκράτη, Τζελέπης, εκτός από την απόκρουση με τα πόδια, απέκρουσε και ένα σουτ στο δοκάρι στο 25’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τυληκράτης ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να σκοράρει στο 38’. Ο Κολοβούρης δεν μπόρεσε να αποκρούσει ένα μακρινό σουτ από τον Τερζή, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-1.

Το ματς άλλαξε χαρακτήρα όταν ο Πετράτος παίρνει ένα πέναλτι στο 69’, και ο Μασούρας εκτέλεσε με επιτυχία ισοφαρίζοντας σε 1-1. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της νίκης, καταφέρνοντας να κερδίσουν 14 κόρνερ, αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κανένα από αυτά.

Το αποτέλεσμα ήρθε δύο λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Ζαμόρα με κεφαλιά μετά από φάουλ του Πετράτου έκανε το 2-1 για την Παναχαϊκή!