Η Ουκρανία εντυπωσίασε, ανατρέποντας τη Σλοβακία και διεκδικώντας την πρόκριση!

Η αναμέτρηση:

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε αργά, όπου οι δύο ομάδες παίζανε πιο συντηρητικά, η ζωντάνια έφτασε μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η Σλοβακία επέβαλε τον ρυθμό της και είχε δύο επικίνδυνες φάσεις σε λιγότερο από ένα λεπτό!

Ωστόσο, ο Τρούμπιν απέκρουσε τις προσπάθειες των αντιπάλων του στο 10’ και 11’ κρατώντας το 0-0.

Η Ουκρανία είχε κάποιες δυσκολίες να επιθεωρήσει, ιδίως στη μεταφορά της μπάλας και στην άμυνα.

Έτσι, λοιπόν, έφτασε το 1-0 στο 17’, με τον Σχραντς να σκοράρει κεφαλιά μετά από σέντρα του Χαράσλιν.

Ακολούθησε μια περίεργη ηρεμία μέχρι την αντίδραση της Ουκρανίας λίγο πριν το μισάωρο.

Στο δεύτερο μισάωρο, η Ουκρανία επέδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα όμορφο γκολ από τον Σαπαρένκο.

Μετά από μια σειρά ευκαιριών, η Ουκρανία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το γκολ του Γιάρεμτσουκ στο 80’.

MVP: Ο Σαπαρένκο ήταν ο πρωταγωνιστής με γκολ και ασίστ, βοηθώντας στη νίκη της Ουκρανίας.

Οι συνθέσεις:

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Λομπότκα, Κούτσκα, Ντούντα, Σχραντς, Χαράσλιν, Μπόζενικ.

Ουκρανία: Τρούμπιν, Τίμτσουκ, Ζαμπάρνι, Ματβιένκο, Ζιντσένκο, Σαπαρένκο, Μπράζκο, Γιαρμολένκο, Σουντάκοφ, Μούντρικ, Ντόβμπικ.