Η Νιούκαστλ κέρδισε τη Μπρέντφορντ με τον Φλέκεν να της κάνει δώρο τη νίκη και να πετύχει στο πέναλτι (βίντεο)

Με μία πολύ σημαντική νίκη πάνω στην ανταγωνιστική Μπρέντφορντ, η Νιούκαστλ πανηγύρισε στο γήπεδο του “Σεντ Τζέιμς Παρκ” με σκορ 1-0. Ο Κάλουμ Γουίλσον πέτυχε το μοναδικό γκολ με πέναλτι στο 70ο λεπτό.

Η Νιούκαστλ είχε υποστεί τρεις συνεχόμενες ήττες πριν από αυτόν τον αγώνα, με την τελευταία να είναι από τη Σίτι και πριν αυτήν, αποτελέσματα χωρίς νόημα απέναντι σε Λίβερπουλ και Μπράιτον. Ωστόσο, η ομάδα του Έντι Χάου έδειξε χαρακτήρα και με αυτή τη νίκη φτάνει τους έξι βαθμούς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο με τη Μπρέντφορντ να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό. Η μοναδική καλή ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν ο Μπρούνο Γκιμαράες απέτυχε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή.

Ωστόσο, η Νιούκαστλ ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος και δικαιώθηκε στο 70ο λεπτό. Ο τερματοφύλακας της Μπρέντφορντ έκανε έναν άκρως ανόητο επεμβατικό χειρισμό μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Γουίλσον δεν αστόχησε.

Έτσι, το σκορ έγινε 1-0 και εκτός από μία παράβαση που “ακύρωσε” το VAR, δεν είδαμε κάτι άλλο ξεχωριστό στον αγώνα.

Παραμένοντας πιστή στην παράδοσή της, η Νιούκαστλ δεν έχει χάσει ποτέ εντός έδρας από την Μπρέντφορντ (4 νίκες, 1 ισοπαλία).